Warto odwiedzać showroomy czyli z wizytą w ATEN Poland

Chyba nikt nie stwierdzi, że nie warto odwiedzić showroomu danej marki. Jednak jest coś szczególnego w przypadku wizyty w showroomie np. ATEN, do którego miałem okazję zawitać. Dlaczego? Ponieważ strona producenta czy spotkanie na konferencji to jedno, a spotkanie na spokojnie ze wszystkimi dostępnymi sprzętami to zupełnie inna półka. Dlatego, że dowiemy się więcej na temat samych produktów, ich zastosowania czy realnie zobaczymy czy to co sobie wymyśliliśmy przy naszej instalacji realnie można sobie zwizualizować.

Spotkanie z ATEN i Panem Maciejem Rychtą (Technical Supervisor w ATEN Polska) było nie tylko owocne, ale także arcyciekawe. Jeżeli nie znacie firmy ATEN, to warto zerknąć na ich stronę. To tajwańska firma już z 45 letnią tradycją łączenia i zarządzanie tym, co trudno połączyć i efektywnie sterować. Przeszło 45 lat doświadczenia w przełącznikach KVM (Keyboard, Video (monitor), Mouse) zaowocowało naprawdę pokaźnym portfolio. Nie tylko przy sprzętach pozwalających na dostęp do wielu urządzeń z jednego punktu sterującego, ale także w działce Smart Home, urządzeń do streamingu, rozwiązań USB (np. stacje dokujące) czy profesjonalnego wyposażenia do zadań tzw. audiowizualnych.

Podaj nam sygnał, a my nim zarządzimy

Jednak produkty, to nie wszystko. Równie istotne są kwestie związane z oprogramowaniem takim jak choćby darmowy software do ATEN Control System, który pozwala na zbudowanie w pełni funkcjonalnej sali konferencyjnej z opcją rezerwacji miejsc, zarządzania światłem, roletami, rozwijanym ekranem czy przesyłaniem sygnału. Słowem wszystkiego, co potrafi przyjąć proste i nawet bardzo złożone instrukcje. Czy to za pomocą RS-232/422/485, HDBaseT, po skrętce za pomocą podczerwieni. Słowem, wszystkim z czego korzystają producenci do kontroli i zarządzania instrukcjami czy sygnałem audiowizualnym. Zapomnieliśmy wyjść RS-232 albo w podłodze jest puszczona skrętka, bo tak zaplanowała poprzednia ekipa – możemy dodać kontroler na końcu przed urządzeniem kontrolowanym. Czyli jak widzicie, cały przekrój firmy można podsumować – chcesz sterować kilkunastoma lub kilkudziesięcioma urządzeniami z centrali oddalonej nawet o 20 km – We got you bro.

Oprogramowanie rozszerzające możliwości produktów

Wracając do możliwości ATEN Control System są ograniczone przez naszą wyobraźnie, infrastrukturę czy nasze umiejętności. O to ostatnie nie ma co się martwić, Pan Maciej chętnie służy pomocą w kwestii ustawienia wszystkiego oraz na stronie ATEN znajdziemy instrukcje w formie krótkiego wideo, które pokazuje wszystko to, co chcielibyśmy zrealizować z pomocą ATEN Control System: https://www.aten.com/pl/pl/resources/videos/training-videos/

Materiały są dostępne w języku angielskim, jednak to w sumie nasz „język urzędowy” jeżeli chodzi o instalacje, realizacje czy projektowanie. Więc to nie powinien być problem dla nikogo. Istotne jest także to, jeżeli potrzebujemy stworzyć własny sterownik dla jakiegoś rozwiązania, to ATEN Control System wspiera takie działania.

Gwarancja i wsparcie

Samymi opisami na stronie czy pokazaniem w showroomie, często nie jesteśmy wstanie sprawdzić, czy dane rozwiązanie będzie działać także u nas. Dlatego ATEN zapewnia możliwość wypożyczenia każdego produktu na maksymalnie 2 tygodnie do testów. Taki czas powinien spokojnie pozwolić nam na sprawdzenie możliwości i rozplanowanie instalacji w każdej lokalizacji. A co już po samej instalacji? Mamy nie tylko gwarancję, że wszystko nam będzie działać, ale także w przypadku problemów i zgłoszenia ATEN zapewnia wsparcie posprzedażowe, w przeciągu 4 godzin od zgłoszenia. Nie 4 dni, czy 4 tygodni czy w następnym tygodniu, ale właśnie 4 godzin odpowiedzi od momentu zgłoszenia problemu. To ważne szczególnie w przypadku elementów infrastruktury krytycznej czy kontroli lotów, gdzie nie ma czasu na zastanawianie się co nam nie działa bo padł nam nawet system zapasowy. Tylko mamy realne wsparcie od producenta. To w połączeniu z edukacją jaką chętnie dzieli się firma ATEN to przepis na sukces we wdrożeniu systemu KVM, zarządzania ProAV czy projektowaniu przestrzeni typu Smart Home lub Smart Office. A jeżeli chcemy wsadzić to do szafy typu rack, to także nie ma żadnego problemu, dzięki przemyślanej budowie rozwiązań typu KVM czy ProAV.

Sala konferencyjna, która po prostu działa dla użytkowników

Portfolio produktowe ATEN trudno zawrzeć w kilku słowach, dlatego posłużyłem się skrótem, wszystko co da się kontrolować, przesłać czy zarządzać, to na pewno ATEN ma rozwiązanie, które to potrafi. Lotnisko powinno wyświetlać informacje w czasie rzeczywistym na temat lotów – wdrażamy KVM over IP. Potrzebujemy pokazać operację setce studentów przy pomocy kamery, wrzucamy odpowiednią matryce. Chcemy stworzyć system kontroli dla sali konferencyjnej i przy okazji zarządzać z iPada światłem i żaluzjami, budujemy system opierający się o ATEN Unizon. Dla odbiorców, którzy zdecydują się na system sterownia salą i dokupienie do tego klawiatury z kontrolerem, firma ATEN zapewnia grawerowanie VK0200 i VK0100 tymi funkcjami, jakie są dla nas przydatne. Klawiatury mogą pomieścić odpowiednio 6/12 lub 4/8 klawiszy jako pojedynczy lub podwójny przycisk.

Po co biegać od stanowiska, jak wszystkim możemy zarządzać w jednym miejscu

To co na pewno zrobiło na mnie największe wrażenie to rozwiązanie nazwane Boundless Switching z rozwiązań pokroju KVM. Co to oznacza w praktyce. Mamy takie pudełko jak choćby CM1284, które pozwala na kontrolowanie nawet do 16 źródeł (dzięki Daisy Chain Control) za pomocą jednej stacji bazowej. Idealne na produkcji gdzie potrzebujemy zarządzać każdym etapem produkcji i podglądać się dzieję np. z naszymi płytkami PCB. Boundless Switching działa prościej niż by się nam wydawało, ustalamy rozdzielczość każdego ekranu i jego granice. W momencie kiedy ekran się „kończy” przenosimy się na kolejny komputer. To nie wszystko, ponieważ przenoszenie plików także odbywa się w locie. Więc nie tylko możemy przy jednym stanowisku nadzorować kilka komputerów odpowiedzialnych np. za różne systemy które, są odseparowane od siebie sieciowo. Więcej zobaczycie w tym materiale.

Dodatkowo, co ważne jest przy wielu instalacjach, ATEN ma swoją technologię DynaSync™, która pozwala na przyśpieszenie handshake pomiędzy źródłem a ekranem, tak aby odbywał się on bez opóźnień.

Dla streamerów i domowego biura telewizyjnego

Kolejny rozdział w portfolio ATEN to wszelkiej maści kontrolery ProAV, ale nie tylko. W swojej ofercie mają także miksery Audio-Wideo jak choćby UC9040, czyli wielokanałowy mikser AV All-in-one, który został wykorzystany przez ATEN Polska w realizacji ATENowej Środy. Mikser po szybkim ustawieniu potrafi tworzyć przejścia z materiału na żywo na inne źródło, wstawiać jingle, ustawiać plansze. Jednym słowem, wszystko czego byśmy potrzebowali od miksera na żywo. Przy okazji współpracuję z przechwytywaniem obrazu i dźwięku, wysyła bezpośrednio na Youtube czy pozwala na podłączenie się z kombajnem do streamingu jakim jest OBS. ATENowe Środy i ich realizacje sprawdzicie na kanale ATEN Poland.

ATEN to jednak nie tylko poważne systemy i zarządzanie przeznaczone dla co najmniej farm wiatrowych czy elektrowni atomowych. To także proste i skuteczne rozwiązania dla przeciętnego Kowalskiego. Wyobraźmy sobie, że mamy dwa komputery, laptopa oraz stację roboczą. Tworzymy muzykę, wideo lub jesteśmy dziennikarzem, który potrzebuje czasami zabrać laptopa i napisać relację z konferencji. Np. takiego ISE, na które się wybieram – koniecznie obserwujcie relację tutaj, na Instagramie oraz kanale Youtube.

Praca na dwóch urządzeniach z jednym ekranem

Bierzemy US3311 od ATEN, który posiada porty Display Port 1.4 i USB-C z obsługą do 8K i 4K@120Hz podłączamy do naszego laptopa i komputera i możemy swobodnie pracować na jednej klawiaturze i myszce lub tablecie graficznym wyposażonym w obsługę USB-A. To chyba prostsze, niż przesyłanie przez serwer, lokalną sieć czy wpinianie klucza USB i praca na innym urządzeniu. Po prostu przełączamy się na inne źródło i możemy pracować na tym na czym potrzebujemy.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej i podszkolić z zakresu przesyłania i zarządzania sygnałem lub innej tematyki ProAV to koniecznie zajrzyjcie do materiałów Akademię ProAV realizowaną przez Exclusive Networks przy wsparciu ścieżki Signal Managment przez właśnie ATEN.