Większość zna pojęcie KVM (Keyboard, Video, Mouse) czyli przełączników pozwalających na korzystanie z tej samej stacji roboczej z dwóch różnych źródeł. Np. w postaci komputera oraz laptopa czy komputera i serwera schowanego w szafie rack. Możliwości jest dużo. A tym razem miałem przyjemność pobawić się US3311 wypożyczonego od polskiego oddziału ATEN.
Same przełączniki KVM nie są ani nowością, ani nie są może najnowszym trendem. Od połowy lat 90, wtedy, kiedy urządzenia taj klasy pojawiły się na rynku, są skutecznie wykorzystywane w świecie IT. W początkowej fazie jako przydatne rozwiązania dla serwerowni czy infrastruktury IT. Jednak wraz z rozwojem technologii czy pojęcia BYOD – Bring Your Own Device na stale zagościły na mniej informatycznych stanowiskach. Wyobraźmy sobie bowiem grafika, który bierze swojego Macbooka na wyjazd – montuje zdjęcia jeszcze na sesji i potem może bez problemu kontynuować pracę na swoim skalibrowanym ekranie w studiu. Niektóre KVM pozwalają nie tylko na przesyłanie danych z urządzeń wskazujących, ale także przegrywać pliki w locie. Szczególnie, że są w większości oparte o złącza USB-C, które przesyłają naprawdę dużo informacji. Od danych, po zasilanie aż po instrukcję a od momentu zintegrowania DisplayPortu także wideo.
Nie dziwi więc, że w przypadku US3311 zdecydowano się na połączenie wszystkiego najlepszego, co oferuję USB-C oraz DisplayPort. Jeżeli szukacie połączenia za pomocą HDMI to w ATEN znajdziecie go w modelu US3310. Oba produkty są typowym entry jeżeli chodzi o świat KVM, mają też wygląd bardziej przyciągający ostatecznego konsumenta. Dla poważniejszych zadań ATEN posiada także ofertę z przełącznikami, które pozwalają na przesyłanie plików, zarządzanie sygnałem, Boundless Switching – przesuwanie kursora myszy przez granice ekranu w celu przełączania między źródłami wideo i wiele więcej. Dziś się jednak skupmy na US3311.
Zawartość pudełka
W eleganckim pudełku znalazło się miejsce na zasilacz (12V/3.3A), dwa kable USB-C, pilot do przełączania źródła oraz sam przełącznik KVM. W sumie nic więcej nie potrzeba, kabel z ekranem i tak zwykle mamy. Więc pozostaje tylko podłączyć i można ruszać z pracą.
Dla kogo jest ATEN US3311?
Dla wszystkich, którzy mają 2 urządzenia i jeden ekran centralny. Dziennikarze, graficy, pracownicy IT, osoby montujące wideo. Np. pracujemy na laptopie i wyświetlamy sobie dodatkowe informacje na iPadzie. Potrzebujemy zmontować film na dużym ekranie korzystając z Samsung DEX dbając o odpowiednie wyświetlanie kolorów. Tworzenie stron WWW z podglądem na wersje mobilną, desktopową i na urządzeniach przenośnych. Scenariuszy jest naprawdę bez liku.
Specyfikacja US3311
- 2 gniazd USB-C dla komputerów
- 4 gniazda USB-A 3.2 Gen 1
- Wejście DisplayPort 1.4
- Zasilanie laptopa z wejścia USB-C
- Wejście typu jack 2,5mm na pilota do przełączania źródła
- Obsługiwane rozdzielczości: 8K 7680 × 4320 oraz 3840 x 2160@144/120/60
- Transfer danych do 5 Gbps
- Technologia ATEN Video DynaSync™ – optymalizacja rozdzielczości w locie i brak konieczności wybudzania wyświetlacza
- Obsługa ATEN KVM Utility
Zestaw testowy
Na potrzeby testów miałem do dyspozycji:
- Zakrzywiony ekran od iiyama PROLITE XCB3494WQSN-B5 z przekątną 34 cala
- Hyperbook GTR Raptor i9-14900HX RTX 4080 X370SNx
- DELL Latitude 5530 z wejściem USB-C
Przygotowanie do testu
Trudno tu mówić o wielkim przygotowaniu, US3311 to przełącznik typu Plug&Play – czyli podłączamy wszystkie możliwe kable, które potrzebujemy i możemy działać. Jeżeli potrzebujemy dodatkowo ładować np. naszego laptopa pod 1 wejściem, to wystarczy podłączyć dodatkowy kabel USB-C i możemy cieszyć się ładowaniem. Ładowania mamy do 100W z Power Deliver 3.0.
Testy US3311
Trudno tu mówić o wielu tygodniach testów. KVM od Aten po prostu działa tak jak obiecał, że ma działać. Podłączając dwa źródła do monitora poprzez przełącznik mamy możliwość korzystania z nich niemal bez opóźnień. Łatwość z jaką zmieniamy źródło jest niesamowicie wygodna, jedno wciśnięcie i jesteśmy na drugim urządzenia robiąc to co akurat potrzebujemy. Raz ustawione rozdzielczości są zapamiętywane, nie było problemów z graniem w gry nawet na najwyższych rozdzielczościach, zmiany na środowisko, gdzie prowadziłem render wideo z środowiska do pisania. US3311 robi dokładnie to co miał robić i robi to bardzo dobrze. Ciekawą funkcją, jest wpięcie np. dysku zewnętrznego na którym mamy najważniejsze pliki – ponieważ jest podpięty pod USB będzie widoczny na każdym komputerze.
Podsumowanie
Przy urządzeniu za MSRP 750 zł z oficjalnej polskiej dystrybucji, mamy spokojną głowę, że wszystko będzie działać należycie. Jeżeli poszukujemy możliwości przesyłania plików czy Boundless Switching i współpracy np. pomiędzy MacOS i Windowsem, to warto zerknąć na US3342 (539 zł). Tracimy co prawda możliwość podłączenia zewnętrznego ekranu, ale zyskujemy możliwość przeniesienia się z myszą na drugie urządzenie. Bez konieczności podłączania i odłączania peryferiów. W przypadku, kiedy potrzebujemy i zewnętrznego ekranu i możliwości Boundless Switich tę rolę spełni już model CM1942 (2294 zł). Ten model to zdecydowanie pozycja dla profesjonalistów, którzy potrzebują często przełączać się pomiędzy urządzeniami.
Na rynku próżno szukać urządzeń tej klasy, są oczywiście typowe firmy no-name, które deklarują, że będą działać nawet na 4 urządzeniach jednocześnie. Jednak ich działanie jest wątpliwe co widać po opiniach i czas oczekiwania na przełączenie jest znacznie wydłużony. W jednej z opinii spotkałem się nawet z czasem rzędu 8-10 sekund. Zupełnie inaczej niż w US3311, gdzie następuję to natychmiastowo, dzięki szybkiemu wybudzaniu ekranów.
Więc jeżeli szukamy dobrego KVM, z pełnym wsparciem i możliwością wydłużenia gwarancji to warto wziąć US3311 od ATEN. A jeżeli poszukujemy innych KVM czy KVM over IP, matryc czy switchy to wystarczy wejść na stronę ATEN i spojrzeć na ich produkty. Na pewno znajdziecie to czego potrzebujecie a dodatkowo można liczyć na opcję wypożyczenia sprzętu na testy czy podpytania o kwestie techniczne. Dodatkowo ATEN na ISE 2024 pokazał nowości dotyczące audio, więc warto śledzić jeżeli potrzebujecie nie tylko zarządzać sygnałem, ale także wyposażyć salę konferecyjną w dobre głośniki.