Na przełomie roku postanowiłem, w ramach projektu „Audiowizualne Inspiracje”, poruszyć temat, który rzadko jest omawiany poza kuluarami środowiska audiowizualnego. Zadałem ponad 30 firmom pytania dotyczące 2024 roku, realizacji projektów oraz ich spojrzenia na 2025 rok. To pierwsza tak obszerna realizacja, mam nadzieję, że nie ostatnia.
Tekst został podzielony w taki sposób, aby każdy mógł zapoznać się z wypowiedziami ekspertów oraz przedstawicielami firm. Na początek przedstawię moje własne podsumowanie obrazu, który wyłania się z całości, a dla Ciebie, drogi czytelniku, zostawię skróty do konkretnych wypowiedzi.
Podsumowanie 2024 roku
Zaczynając od podsumowania 2024 roku, przedstawiciele branży AV patrzą na mijający rok dobrym okiem. Dużo projektów czy sprzedaży udało się zrealizować. Przesunięcia niektórych instalacji w naszej branży są rzeczą normalną. Więc nie widać ani zaburzenia dostaw, ani poważniejszych problemów wynikających z zmian w inwestycjach. Dużo firm zrealizowało pierwotne założenia, raczej nie zdarzało się, aby któreś z instalacji zostały anulowane.
Pokazuje to, że po trudnym okresie popandemicznym, mamy wyrównanie i stabilizacje – zarówno pod względem projektów jak i łańcucha dostaw.
Krzywa Gartnera nie chce kłamać
W kwestii produktów pojawiło się kilka ciekawych nowości, czasami opierające się o sztuczną inteligencję (AI) czasami po prostu wykorzystujące sztuczną inteligencję jako kolejne narzędzie pracy. Tak jak 2024 stał na wielu konferencjach jako must-have na każdym stoisku, AI było odmieniane przez wszystkie przypadki. Tak patrząc na tzw. krzywą Gartnera (Hype Cycle Gartner) można spokojnie odnieść wrażenie, że jesteśmy po Peak of Inflated Expecations i zbliżamy się do Through of Disillusionment. Co wydaję się zgadzać, z tym jak rynek zareagował na AI.

AI wspiera marketing, jest obecny tam, gdzie potrzebne są obliczenia dotyczące np. miejsca, w którym znajduje się mówca podczas wideokonferencji, pomaga w optymalizacji procesów. Sztuczna inteligencja nie okazała się obiecanym Złotym Graalem, który rozwiąże wszystkie bolączki branży technologicznej. Stał się jednak jej stałym elementem, który pozwala przyśpieszyć niektóre działania. Takie jak dostosowanie pogłosu w sali, lepszy beamtracking, śledzenie i rozpoznawanie rozmówcy.
Jednak nie są to nowe lub odkrywcze rzeczy, większość producentów oprogramowania do swoich produktów rozwijała takie algorytmy od wielu lat, teraz jednak rozwój niektórych narzędzi dostał jakby drugiego życia i „wszedł na salony”. To Cieszy, ponieważ dobre algorytmy poprawiają użyteczność sprzętu – chociażby ostatnia generacja kart graficznych Nvidia RTX 50XX, która dzięki znacznemu postawieniu na klatki generowane za pomocą osobnych procesorów, zyskała lepsze wyniki niż poprzednia generacja. Temu właśnie powinna służyć technologia – usprawnianiu i polepszaniu odbioru przez jej użytkowników.
Patrzenie z optymizmem na 2025 rok
To co łączy na pewno wszystkie wypowiedzi przedstawicieli firm, to optymizm, jeżeli chodzi o 2025 rok. Zarówno pod względem oczekiwań, planów jak i realizacji. Nie tylko tych związanych z instalacjami czy konferencjami, ale także pod względem rozszerzania dalszej współpracy. Kilka projektów przesuniętych z 2024 czeka na realizację i domknięcie w 2025 roku.
Stabilizacja rynku jest postrzegana jako dobry sygnał i możliwość zrealizowania kolejnych projektów. Uruchomienie pieniędzy z KPO, obniżenie cen niektórych nowinek technologicznych, a także współpraca z partnerami. To jedne z kilku powodów, dla których przedstawiciele branży patrzą na przyszłość zdecydowanie pozytywnie.
Bez zaskoczeń, większość firm pojawi się podczas tegorocznych targów ISE w Barcelonie (4-7 lutego). Znajdą także czas na pokazanie się na najważniejszym w Polsce wydarzeniu jakim jest Sharp/NEC Competence Days (a być może w tym roku już tylko Sharp). Planowane są także wydarzenia dodatkowe, na które warto się wybrać, jeżeli chcecie poznać portfolio firm.
Rok 2025 rokiem dominacji LED?
W ostatnim pytaniu poprosiłem przedstawicieli firm, a skromne powróżenie z fusów, co ich zdaniem zmieni się na rynku AV pod kątem technologii.
To co przebija się, to coraz mocniejsza pozycja LED, dvLED na rynku. Z bardzo drogiego przed laty produktu, stał się realnym wyborem podczas planowania instalacji. Obniżenie kosztów – jak przy każdej nowości, był naturalny i pozwolił zaistnieć ekranom opartym o kabinety LED w coraz większej ilości miejsc. Pokazane w zeszłym roku, choćby na wejściu do Fira de Barcelona, ekrany półprzeźroczyste będą nadal rozwijane.
Projektory stoją laserem
Przedwczesne pogłoski o śmierci projektorów, są po prostu zbyt dalekie od prawdy. To nadal dobrze rozwijająca się technologia, z mniejszym zapałem niż LED. Jednak nadal dużo tańsza, łatwa w skalowaniu i dostosowaniu do różnych powierzchni. Bogate portfolio czołowych producentów projektorów instalacyjnych – Optoma, Epson, Sony, Panasonic pokazuje, że nadal jest klient na takie realizacje.
Szczególnie, że niedługo nastąpi naturalna zmiana technologiczna z projektorów opartych o lampy, na rzecz laserowego źródła światła. Dużo ze starszych projektorów już została wymieniona, jednak pełna zmiana powinna według moich obliczeń nastąpić do 2030 roku.
Nadwyżki z okresu pandemicznego jeżeli chodzi o projektory instalacyjne (zupełnie inaczej sytuacja ma się w projektorach do kina domowego) raczej się skończyły. Ostatnie stocki są raczej zastępowane przez nowe produkty z laserem o żywotności do 20-30 tys. godzin. Przy średnim założeniu żywotności 5 tys. godzin przy lampie, możemy spodziewać się większego zapytania o części zamienne – prawie wcale nie ma już nowych produktów z lampą – jest zastępowany LED (użytek domowy) lub laserem. A w dalszej perspektywie będziemy już mówić raczej tylko o projektorach z laserem jako źródłem światła.
Postawienie na komunikację bezprzewodową
Co z działem UC&C – Unified Communications and Collaborations? Tu możemy spodziewać się dalszych zmian pod względem zaangażowania rozmówców i współpracowników. Nastawione na jak najlepszą integrację usług bezprzewodowych. Rozwiązania przewodowe oczywiście z nami zostaną i będą podparciem dla stabilnego działania całych systemów teleinformatycznych. Jednak widać silne przesunięcie w stronę jak najlepszej bezprzewodowości.
To jednak w dużej mierze zależy od powszechnej adaptacji sygnału Wi-Fi 7 (802.11be) szczególnie na paśmie 320 Mhz, które teoretycznie powinno móc przesłać sygnał 4K bez nadmiernej kompresji (przepustowość do 46 Gbps). Podzielenie pasma na 2 kanały, lepsze wsparcie dla sieci typu Mesh i lepsze wykorzystanie wolnych kanałów. Tutaj jak zawsze trzeba brać na poprawkę wymianę technologiczną urządzeń, dla lepszego wykorzystania samej sieci Wi-Fi 7, jednak w przeciągu 2-3 lat, możemy oczekiwać, że dobre połączenia bezprzewodowe bez nadmiernych zakłóceń zawitają do sali konferencyjnych.
Rewolucja może nastąpić po 2028 roku i uwolnienia technologii Wi-Fi 8, która będzie już wstanie obsługiwać wyraźnie większe pakiety danych. Teoria mówi o nawet przepustowości do 100 Gbit/s, jednak co będą mogły prezentować urządzenia dowiemy się za 3 lata.
Wypowiedzi ekspertów i przedstawicieli firm na temat branży AV:
Screen-LED – Małgorzata Dziemitko-Magrowska, PR & Marketing Specialist
Jak wyglądał rok 2024 w Państwa wycinku branży audiowizualnej?
Rok 2024 przyniósł więcej zamówień na mobilne rozwiązania w branży eventowej, w tym wpływały do nas zamówienia z krajów, gdzie jeszcze nie mieliśmy okazji dostarczyć naszej screen-ledowej przyczepy. To dla nas bardzo ważna wiadomość: kolejne rynki otwierają się na nasze rozwiązania i dostrzegają, jak bardzo funkcjonalność naszych produktów może zmienić organizowanie eventów. Co ciekawe, w ubiegłym roku założyliśmy ponad 2500 m2 ekranów LED na nasze przyczepy – to 50% więcej niż w roku 2023 – jesteśmy z tego wyniku naprawdę zadowoleni.
Co udało się zrealizować w 2024 roku?
To był owocny rok, który zaczęliśmy z przytupem, ponieważ podjęliśmy współpracę z firmą Unilumin – producentem najwyższej jakości ekranów LED. To także z tej współpracy zrodził się nowy produkt – BoxLED, który jest mobilnym rozwiązaniem dedykowanym przede wszystkim branży reklamowej. Składa się z trzech ekranów LED zamontowanych na vanie, przyczepie lub działających jako samodzielna jednostka. Zasilanie ekranom zapewnia generator lub baterie firmy Victron, wspierane przez panele solarne. To innowacyjne rozwiązanie, na które czekała branża. Dzięki temu produktowi nasi klienci mogą zarabiać więcej, bo reklamy, które są wyświetlane na ekranach naprawdę zwracają uwagę na ulicach.
Ponadto, ważnym aspektem, który zrealizowaliśmy w 2024 jest nowy wizerunek marki Screen-LED. To ważny krok, który ma lepiej odzwierciedlić naszą misję, a także kierunek, w którym podążamy jako firma. Dzięki nowemu wizerunkowi Screen-LED lepiej komunikuje swoje przesłanie: „We make work simple by smart engineering”, które oddaje naszą innowacyjność i zaangażowanie w dostarczanie inteligentnych rozwiązań technologicznych.
Z rzeczy, które były dla nas niezwykle znaczące, to sukcesy naszych transmisji live, które stały się prawdziwym pomostem łączącym nas z klientami. W tych spotkaniach nie tylko prezentujemy nasze rozwiązania, ale także z pasją dyskutujemy o wyzwaniach i sukcesach naszych partnerów i klientów. Jednym z najbardziej elektryzujących momentów 2024 była obecność przedstawicieli firm ze Stanów Zjednoczonych, których historie okazały się prawdziwą skarbnicą inspiracji, dając nam kolejną dawkę motywacji.
Czy rok 2024 był ewolucyjny czy rewolucyjny dzięki AI?
W przypadku Screen-LED rok 2024 można określić jako ewolucyjny, a nie rewolucyjny, jeśli chodzi o wpływ sztucznej inteligencji (AI). Choć AI nie wprowadziła bezpośrednich zmian w naszych produktach, zintegrowaliśmy jej elementy w różnych aspektach codziennej działalności firmy. Wykorzystujemy AI przede wszystkim do optymalizacji wewnętrznych procesów operacyjnych. Te działania pozwalają nam podejmować bardziej precyzyjne decyzje oraz szybsze dostosowanie się do potrzeb klientów. AI wspiera nas również w obszarze marketingu, umożliwiając bardziej efektywne kampanie reklamowe, analizę zachowań klientów i monitorowanie trendów branżowych. Niemniej jednak, nasz główny nacisk wciąż kładziemy na inteligentne projektowanie naszych produktów, takich jak mobilne ekrany LED-owe, które ułatwiają pracę klientów
Jakie są nastroje na 2025 rok?
Rok 2025 zapowiada się bardzo pozytywnie, choć czeka na nas szereg wyzwań. Nie możemy się jednak doczekać spotkań z naszymi klientami, a także ich reakcji na to, co przygotowaliśmy. Liczymy na zwiększone zainteresowanie naszymi produktami, zwłaszcza w kontekście ich mobilności i oszczędności operacyjnych. Widzimy również rosnącą otwartość klientów na ekologiczne rozwiązania. Nasz główny cel to oczywiście pozostanie wiernym naszej misji „We make work simple by smart engineering” i wsłuchiwanie się w potrzeby naszych klientów, których perspektywa jest dla nas niezwykle ważna.
Jakie są plany na 2025 rok, w tym targi ISE?
W 2025 roku otwieramy się jeszcze bardziej na potrzeby naszych klientów – dlatego też pojawimy się zarówno na targach ISE Barcelona, jak i na amerykańskich targach branżowych.
To da nam przestrzeń do rozmów, na których nam zależy. Wierzymy bowiem, że aby móc dostosować nasz produkt do zmieniającego się rynku eventowego – musimy słuchać tych, którzy są jego częścią na co dzień i którzy korzystają z naszych mobilnych ekranów LED. Stąd także zrodził się pomysł na organizację panelu dyskusyjnego zarówno na targach ISE Barcelona 2025 (w drugi dzień targów), jak i w siedzibie naszej firmy, gdzie poruszymy kluczowe zagadnienia dla branży eventowej i AV oraz zaprezentujemy najnowsze innowacje dostępne na rynku. Ponadto, chcemy kontynuować organizację transmisji live, na które z przyjemnością zapraszamy naszych klientów. W tegorocznych planach jest także przygotowanie cyklu webinarów, by podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem z profesjonalistami.
Dodatkowo, na nadchodzących targach ISE 2025 w Barcelonie, po raz pierwszy zaprezentujemy nową odsłonę naszego flagowego produktu – PlatformLED. To przyczepa z ekranem LED, która stanowi zamiennik dla doskonale wszystkim znanego ekranu LED montowanego na kratownicy. W tym przypadku jednak ekran jest całkowicie mobilny, dzięki przyczepie, którą dodatkowo rozłożyć można w ciągu zaledwie 15 minut!
W 2025 roku pracujemy także nad nową funkcjonalnością, skierowaną do innego segmentu klientów, nadal opartą na mobilnych ekranach LED. Chodzi o innowacyjne rozwiązanie, które ma na celu dostarczenie wyjątkowych wrażeń wizualnych w przestrzeniach prywatnych. Pierwsza realizacja tego projektu, miała już miejsce w Hiszpanii, a my liczymy na dalszy rozwój tej koncepcji w nowych lokalizacjach. Mamy nadzieję, że już niedługo będziemy mogli pochwalić się tym pomysłem.
Czy zapowiada się większa ilość projektów, czy może przestój?
Widzimy rosnącą liczbę projektów, zwłaszcza w Europie i USA. Tak, jak zaznaczyliśmy, kolejne rynki otwierają się na mobilne ekrany LED – stąd też nasze przewidywania o zwiększającej się liczbie projektów w takich miejscach jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Ameryka Południowa.
Jakie nowe technologie będą popularne w 2025 roku?
W 2025 roku przewidujemy większe zainteresowanie technologiami opartymi na energii odnawialnej, takimi jak BoxLED. Technologie wspierające mobilność i automatyzację procesów również zyskają na znaczeniu.
ClearOne – Paweł Kaczorowski, Regional Sales Consultant, Eastern Europe, Scandinavia
Jak wyglądał rok 2024 w Państwa wycinku branży audiowizualnej?
Polski rynek zachowywał się podobnie jak inne kraje w regionie Europy Środkowej. Był to rok nieco trudniejszy niż poprzednie lata, ale widać było poprawę sprzedaży po chwilowym spadku, który nastąpił po „covidowej” górce.
Co udało się zrealizować w 2024, czy coś zostało przesunięte na kolejny rok, jakieś instalacje czy projekty wypadły?
Projekty są realizowane zgodnie z planami klientów końcowych i ich możliwościami, dlatego ważne jest dla ClearOne, że integratorzy korzystają z naszych produktów w coraz większej liczbie projektów i wdrożeń.
Rok 2024 pod względem produktów i instalacji był ewolucyjny czy nastąpiła oczekiwana rewolucja dzięki AI?
Nie ma znaczącej zmiany w zakresie technologii, a sztuczna inteligencja nie przekłada się w sposób rewolucyjny na oferowane rozwiązania. Oczywiście, urządzenia konferencyjne korzystają z AI, np. kamery konferencyjne do śledzenia prezenterów czy też procesory dźwięku do obróbki głosu, jednak są to zastosowania mające na celu poprawę użyteczności i jakości, a nie rewolucyjny przewrót.
Jak nastroje na 2025 rok? Będziemy mieć lepszy czy gorszy rok niż ten co mija?
Obserwujemy już wzrost liczby zapytań, projektów i choćby demonstracji dla klientów końcowych, dlatego można przypuszczać, że rok 2025 przyniesie zwiększenie sprzedaży. Nastroje w ClearOne oraz u naszych partnerów są zdecydowanie pozytywne.
Plany na 2025 rok i ISE lub inne konferencje?
Mamy na wczesny 2025 rok zaplanowane premiery nowych produktów, więc na pewno będziemy je prezentować na ISE w Barcelonie wraz z naszymi dotychczasowymi rozwiązaniami. Jesteśmy pewni, że nowości wzbudzą zainteresowanie wśród integratorów i klientów końcowych. Całość będzie można ocenić na naszym stoisku w hali nr 2 na stoisku N220.
Co z projektami i instalacjami, zapowiada się większa ilość czy następuje przestój i przesuwanie niektórych inwestycji lub ich rewaloryzacja?
Przesunięcia projektów, zmiany ich harmonogramów czy podobne zdarzenia są normalnym zjawiskiem nie tylko w naszej branży, więc nie możemy się obrażać na zamawiających. Pamiętajmy, że branża AV jest zazwyczaj wpuszczana jako ostatnia w projektach budowlanych, po realizacji wszystkich „mokrych” robót, więc dla nas ważne jest, by dostarczać produkty bez opóźnień i wspierać integratorów na etapie instalacji.
Jakieś nowe technologie, które będą popularne w 2025 roku i zobaczymy ich ciekawy rozwój?
Z pewnością będziemy widzieć nowe produkty oparte o protokoły sieciowe i na wzrost ich popularności będę zwracać dużą uwagę. Dotyczy to zarówno komunikacji pomiędzy urządzeniami klienckimi jak i zarządzaniem tymi urządzeniami.
EET Polska – Marcin Wołyniak, Sales Manager
Analizując asortyment jakim operowaliśmy w 2024 roku to zakończyliśmy go podobnie jak w roku 2023. Głównym asortymentem, który się sprzedawał było okablowanie, uchwyty, stojaki i wózki do LFD. Na początku roku zauważalna była tendencja zwyżkowa, spowodowana kończącymi się projektami z roku poprzedniego. W połowie roku zauważyliśmy spowolnienie, ale kwartał Q3 i Q4 pokazał ze pojawiły się nowe, ciekawe tematy.
Zrealizowaliśmy prawie wszystkie projekty, które mieliśmy zaplanowane na rok 2024, kilka z nich zamkniemy w styczniu 2025 r. Rok 2024 dla nas był rokiem ewolucji, widać to było szczególnie po wzroście zapotrzebowania i realizacji zamówień na okablowanie USB-C, które sukcesywnie wypiera standard HDMI. Ponadto w naszym portfolio pojawiły się rozwiązania jednego z większych producentów ekranów LED na świecie, marki Leyard.
Rok 2025 poświęcimy na promocję rozwiązań tej marki. Technologia LED robi się tańsza, integratorzy coraz częściej pytają o tego typu rozwiązania i nie boją się proponować LEDów klientom końcowym. Gdy masz dobrych Partnerów u boku w postaci producenta i integratorów to co może pójść nie tak?
W lutym odbywa się największa impreza branżowa w Europie, czyli ISE 2025. Na pewno będzie można mnie znaleźć na stoisku Vivolink (stoisko 5E200), ale również chętnie odwiedzę z Partnerami stoiska naszych dostawców. Z lokalnych imprez, w tym roku również pojawię się jako gość na Sharp/NEC (choć może w tym roku już tylko Sharp?) Competence Days, i prawdopodobnie jako uczestnik, ale jeszcze to potwierdzę.
Mam nadzieję, że wbrew różnym prognozom i pogłoskom, rok 2025 przyniesie nam dużo dobrych i ciekawych projektów. Patrzę na ten rok z optymizmem.
Global Mounts Group – Paweł Jaskowiak, Sales Manager Poland & CEE Neomounts
Jak wyglądał rok 2024 w Państwa wycinku branży audiowizualnej?
Przyzwoicie, ale bez szaleństw 🙂 Tzn. trochę niestabilnie w Q1-Q3, ale Q4 na finiszu pozwolił nam domknąć cele sprzedażowe prawie w 100%.
Co udało się zrealizować w 2024, czy coś zostało przesunięte na kolejny rok, jakieś instalacje czy projekty wypadły?
Jak wyżej, ale fakt, że około 10 % projektów jest przeniesionych na 2025.
Rok 2024 pod względem produktów i instalacji był ewolucyjny czy nastąpiła oczekiwana rewolucja dzięki AI?
My tego nie odczuliśmy.
Jak nastroje na 2025 rok? Będziemy mieć lepszy czy gorszy rok niż ten co mija?
Trudno jest zaplanować cokolwiek (warunki makroekonomiczne, ale też geopolityczne), ufamy, że m.in spływające fundusze KPO pobudzą rynek, również ten PROAV.
Plany na 2025 rok i ISE lub inne konferencje?
Bardzo dużo aktywności w terenie zaplanowaliśmy na każdy miesiąc 2025, począwszy od roadshow w marcu 10 miast w Polsce, po eventy, konferencje, szkolenia u dystrybutorów a kończąc nawet na Koncertach Światowych Gwiazd Muzyki dla najbardziej aktywnych partnerów, to wszystko do czerwca. A jesień to tradycyjnie konferencja Sharp/NEC i inne eventy, na które zostaniemy zaproszeni jako wystawcy.
Co z projektami i instalacjami, zapowiada się większa ilość czy następuje przestój i przesuwanie niektórych inwestycji lub ich rewaloryzacja?
Widzimy, że cześć dużych projektów, w których już jesteśmy albo została zastopowana do odwołania, albo jest rozciągnięta nawet do końca 2026.
Jakieś nowe technologie, które będą popularne w 2025 roku i zobaczymy ich ciekawy rozwój!
Na pewno dvLED to jest coś co będzie kształtowało trend rynku. Jesteśmy na to też przygotowani, jak grupa GMG mamy w swojej ofercie systemy mocowań do dvLEDów. Drugą lokomotywą z pewnością będą uchwyty do biur, ponieważ ergonomia pracy biurowej mocno się rozpycha na polskim rynku zarówno z przyczyn ustawowych, ale też i większej świadomości zdrowego stylu życia Polaków (a przewrotnie mówiąc z rosnącej liczby osób z problemami z kręgosłupem).
Epson Polska – Andrzej Bieniek, Account Manager Video Projectors
Jak wyglądał rok 2024 w Państwa obszarze branży audiowizualnej?
Rok 2024 oceniamy jako bardzo udany. Udało się zrealizować wiele projektów zarówno z wykorzystaniem projektorów ze stałą optyką, jak i modeli z wymiennymi obiektywami. Nasze rozwiązania znalazły zastosowanie w szerokim spektrum klientów – od sektora korporacyjnego, gdzie obsługiwaliśmy sale konferencyjne i średniej wielkości sale szkoleniowe, jak na przykład na Politechnice Śląskiej (model EB-L630U), po duże audytoria i kompleksowe instalacje Digital Signage.
Szczególną uwagę zwracamy na rozwój segmentu Art&Entertainment, obejmującego teatry, muzea i rynek wynajmu sprzętu. W tym segmencie dostarczyliśmy projektory z naszej nowej serii PQ oferującej rozdzielczość 4K i wysoką jasność, które zostały bardzo dobrze przyjęte przez użytkowników.
Co udało się zrealizować w 2024, czy coś zostało przesunięte na kolejny rok, jakieś instalacje czy projekty wypadły?
Na szczęście żadne kluczowe wdrożenia nie zostały anulowane. Niektóre projekty zostały jednak przesunięte na przyszły rok. Decyzje te były podejmowane w porozumieniu z klientami, co umożliwiło wykorzystanie najnowszych technologii i dostosowanie do rosnących wymagań.
Rok 2024 pod względem produktów i instalacji był ewolucyjny czy nastąpiła oczekiwana rewolucja dzięki AI?
Nasze projektory doskonale prezentują treści stworzone z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, ale sami nie wykorzystujemy jej bezpośrednio w projektorach. Z pewnością warto obserwować rozwój tej technologii i korzystać z jej możliwości, jednak nie należy ulegać nieuzasadnionemu szumowi wokół AI. Niestety zauważamy, że wiele komunikatów związanych z AI bazuje jedynie na modzie, bez rzeczywistego wprowadzenia istotnych innowacji.
Jak nastroje na 2025 rok? Będziemy mieć lepszy czy gorszy rok niż ten, co mija?
W segmencie publicznym wiele zależy od finansowania. Obecnie realizujemy długofalowe projekty lub takie, które zostały przesunięte z poprzedniego roku, jak muzea i duże instalacje stałe. Ogólnie jednak jesteśmy optymistycznie nastawieni i spodziewamy się dobrego roku.
Plany na 2025 rok i ISE lub inne konferencje?
Nie może nas zabraknąć na targach ISE 2025, które odbędą się w Barcelonie w dniach 4–7 lutego pod hasłem „Cyfryzacja świata inspirowana naturą”. Na naszym stoisku zaprezentujemy m.in. kompaktowe projektory laserowe 4K o wysokiej jasności oraz propozycje rozwiązań projekcji 3LCD, które znajdą zastosowanie w różnych branżach – od edukacji i handlu po instalacje w muzeach i audytoriach. Centralnym elementem wystawy będzie imponująca 6-metrowa lustrzana eko-sfera, na którą rzutowane będą obrazy z użyciem ultralekkich projektorów EB-PQ2220B. Planujemy także udział w wielu innych specjalistycznych wydarzeniach skierowanych do różnych rynków, gdzie zaprezentujemy szeroką gamę naszych rozwiązań.
Co z projektami i instalacjami, zapowiada się większa ilość czy następuje przestój i przesuwanie niektórych inwestycji lub ich rewaloryzacja?
Projekty będą realizowane – jesteśmy tego pewni. Obserwujemy stabilny popyt i dalszy rozwój rynku. Jak uczy doświadczenie poprzednich lat instalacje oparte na projektorach lub wykorzystujące je w dużym stopniu zyskują na popularności. Stoi za tym skalowalność, łatwiejsze zarządzanie i elastyczność związane z tą technologią.
Jakieś nowe technologie, które będą popularne w 2025 roku i zobaczymy ich ciekawy rozwój?
Proszę o cierpliwość – nie możemy jeszcze zdradzać szczegółów, ale z pewnością zaprezentujemy nowe, innowacyjne rozwiązania. Docenią je zarówno klienci, jak i partnerzy!
LG Electronics – Robert Buława, ID Sales Director w LG Electronics
Jak wyglądał rok 2024 w Państwa wycinku branży audiowizualnej?
Rok 2024 był dla nas rokiem stabilnym, ostatecznie zakończyliśmy go wzrostem na poziomie kilkunastu procent. Czy był w linii z oczekiwaniami naszymi i naszych partnerów? Nie do końca, spodziewaliśmy się większej ilości projektów, przede wszystkim w rynku corporate, retail i public. Klienci z tych sektorów liczyli na fundusze KPO – jednak uruchomienie tych środków zajęło więcej czasu niż oczekiwali.
Obserwowaliśmy dalszy rozwój trendów technologicznych, takich jak rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, integracja systemów AV z platformami chmurowymi oraz rosnące zainteresowanie zrównoważonymi technologiami. Klienci coraz częściej stawiali na rozwiązania wielofunkcyjne i skalowalne, które umożliwiają długoterminowe oszczędności oraz elastyczność w użytkowaniu.
Co udało się zrealizować w 2024, czy coś zostało przesunięte na kolejny rok, jakieś instalacje czy projekty wypadły?
W 2024 roku udało nam się zrealizować wiele kluczowych projektów, szczególnie w zakresie instalacji AV w przestrzeniach korporacyjnych i edukacyjnych. Warto podkreślić kilka dużych wdrożeń związanych z systemami wideokonferencyjnymi i cyfrowym signage w przestrzeniach publicznych. Jednak nie obyło się bez przesunięć – kilka projektów, głównie ze względu na wydłużone procesy decyzyjne klientów, rosnące koszty komponentów, brak funduszy europejskich, zostało przełożonych na 2025 rok.
Rok 2024 pod względem produktów i instalacji był ewolucyjny czy nastąpiła oczekiwana rewolucja dzięki AI?
Digital signage przechodzi obecnie jeden z najważniejszych etapów swojego rozwoju.
Dzięki AI obserwujemy przełom, gdzie technologie nie tylko reagują na potrzeby odbiorców, ale i przewidują je, co otwiera zupełnie nowe możliwości w personalizacji treści. Interaktywność oraz dynamiczne dostosowywanie kampanii do warunków lokalnych to kierunki, które będą kształtować rynek przez najbliższe lata.
LG wprowadza do swojej oferty rozwiązania oparte o AI takie jak LG DOOH ADS oraz Pro:Centric Stay. Coraz bardziej rozwijamy platformę LG Business Cloud, ściśle współpracującą z rozwiązaniami AI.
W roku 2024 nastąpiła ewolucja technologiczna, wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości oraz intuicyjne systemy CMS stały się standardem, poprawiając obsługę i jakość wizualną.
Integracja z czujnikami IoT umożliwiła dostosowanie treści do warunków lokalnych, a sztuczna inteligencja wspierała bardziej precyzyjną personalizację.
Rewolucyjne staje się podejście do wyświetlanych treści, systemy analizujące dane w czasie rzeczywistym pozwoliły na wyświetlanie spersonalizowanych reklam dostosowanych do odbiorców.
Nowe narzędzia pozwoliły na szybsze tworzenie i automatyczne dostosowanie kampanii.
Technologie oparte na głosie, gestach i chat botach zrewolucjonizowały sposób interakcji z ekranami. AI usprawniła przewidywanie skuteczności kampanii i ich optymalizację, zwiększając efektywność. Rok 2024 był połączeniem ewolucji i rewolucji w digital signage, z AI jako kluczowym motorem zmian. Personalizacja i interaktywność stały się fundamentem przyszłego rozwoju.
Jak nastroje na 2025 rok? Będziemy mieć lepszy czy gorszy rok niż ten co mija?
Rok 2025 – szczególnie w drugiej połowie, powinien przynieść spore ożywienie na rynku. Wspomniane wcześniej KPO zaktywuje rynek, w końcu będziemy finalizować projekty nad którymi pracujemy chyba nawet od 2023 roku. Poprawi się koniunktura na rynku, ustabilizują się koszty działalności firm, inwestorzy chętniej zaczną wydawać pieniądze.
Praktycznie każdy rynek wertykalny zanotuje wzrost ilości otwieranych projektów – w szczególności edukacja, retail, corporate, public i hospitality. W LG Electronics mamy świetny zespół wspierający partnerów od strony sprzedaży, wsparcia technicznego czy marketingu – będziemy beneficjentem tych wzrostów.
Plany na 2025 rok i ISE lub inne konferencje?
Rozpoczynamy rok od targów ISE 2025 w Barcelonie, gdzie zaprezentujemy kilka interesujących produktów i rozwiązań. Spotkamy się z blisko setką partnerów – zarówno z tymi, z którymi już współpracujemy, jak i z wieloma nowymi, których zaprosimy do współpracy. Będziemy także mieli okazję porozmawiać z klientami końcowymi i inwestorami, których z roku na rok przybywa na ISE.
W całym 2025 roku planujemy intensywne działania – liczne spotkania, szkolenia oraz warsztaty, zarówno w większym gronie, jak i w bardziej kameralnej atmosferze. Już wkrótce otworzymy nowy ShowRoom, który stanie się przestrzenią do spotkań dla System Integratorów oraz klientów końcowych. Odbędą się szkolenia, konferencje, roadshow oraz wspólne promocje z naszymi dystrybutorami. W 2025 roku chcemy działać jeszcze aktywniej niż w latach poprzednich.
Co z projektami i instalacjami, zapowiada się większa ilość czy następuje przestój i przesuwanie niektórych inwestycji lub ich rewaloryzacja?
W roku 2025 spodziewamy się mocnego ożywienia – będzie więcej inwestycji, co wprost przełoży się na nasz biznes. Signage, w tym przede wszystkim produkty LED, mają olbrzymi potencjał, a ich zastosowanie wpływa się na wynik finansowy naszych klientów. Patrzymy pozytywnie i wierzymy ze w tym roku będzie wiele powodów do zadowolenia.
Jakieś nowe technologie, które będą popularne w 2025 roku i zobaczymy ich ciekawy rozwój?
Digital signage w 2025 roku będzie jeszcze bardziej dynamiczne i interaktywne, dzięki dalszemu rozwojowi technologii. Sztuczna inteligencja stanie się jeszcze bardziej wszechstronna, pozwalając na generowanie treści w czasie rzeczywistym oraz ich dostosowanie do indywidualnych odbiorców. Technologie takie jak AR i rozwój ekranów LED będą zwiększać zaangażowanie oraz efektywność kampanii reklamowych. Jednocześnie rozwój sieci wysokich prędkościach oraz IoT otwiera nowe możliwości integracji i analizy danych. Narzędzia AI do tworzenia treści wizualnych, tekstowych i dźwiękowych będą jeszcze bardziej zaawansowane. Interaktywne wyświetlacze wykorzystujące AR/MR do tworzenia angażujących doświadczeń w handlu, muzeach i reklamie staną się standardem. Integracja AR z digital signage, np. ekrany reagujące na ruch lub urządzenia użytkowników będą wdrażane coraz częściej. W 2025 roku będziemy obserwować jeszcze większą integrację digital signage z urządzeniami osobistymi użytkowników.
W tym roku bardzo ważne będą również aspekty ekologiczne. Ekrany o mniejszym zużyciu energii, wykonane z bardziej ekologicznych materiałów oraz większa uwaga skierowana na technologie wspierające obieg zamknięty w projektowaniu urządzeń. Wszystkie te nowości staną się bardzo ciekawą alternatywą dla prostych instalacji DS. Sztuczna inteligencja stanie się fundamentem dalszego rozwoju, czyniąc digital signage kluczowym narzędziem komunikacji wizualnej.
Newline Interactive – Piotr Morko, Senior Marketing Manager EMEA
Jak wyglądał rok 2024 w Państwa wycinku branży audiowizualnej?
Nie dysponujemy jeszcze podsumowaniem IV kwartału 2024, ale udział rynkowy Newline Interactive po III kwartale 2024 wyniósł 20.2% w Polsce – co daje marce pozycję lidera. Po Q3 2024, Newline plasuje się na drugim miejscu wśród dostawców interaktywnych wyświetlaczy na świecie. W Europie z wynikiem 10,35% Newline jest w pierwszej trójce.
Co udało się zrealizować w 2024, czy coś zostało przesunięte na kolejny rok, jakieś instalacje czy projekty wypadły?
Dla Newline Interactive bardzo ważny jest sektor edukacyjny. Jesteśmy blisko placówek oświatowych, animujemy różne programy mające na celu popularyzację interaktywnych wyświetlaczy. Staramy się być blisko użytkowników i słuchać ich opinii. Angażujemy się w inicjatywy ważne dla społeczności nauczycieli – jak choćby konkurs – Nauczyciel Roku
Rok 2024 pod względem produktów i instalacji był ewolucyjny czy nastąpiła oczekiwana rewolucja dzięki AI?
Sztuczna inteligencja wkracza w nasze życie – czasem bocznymi drzwiami i czyni je łatwiejszym, Przede wszystkim AI pozwala optymalizować np. zużycie energii. Roście liczba aplikacji, które w bardzo ciekawy sposób poszerzają zastosowania monitorów. Użytkownicy monitorów interaktywnych Newline z certyfikatem Google EDLA mogą korzystać ze sklepu Google Play z aplikacjami co daje bardzo szerokie możliwości, również w obszarze sztucznej inteligencji.
Jak nastroje na 2025 rok? Będziemy mieć lepszy czy gorszy rok niż ten co mija?
Jesteśmy zmotywowani do działania. Jest tak zawsze wtedy – gdy widzi się, że dotychczasowe aktywności przynoszą pożądane efekty. Z każdym rokiem rośnie zaufanie do naszej marki, a to zobowiązuje. Do oferty wchodzą nowe, bezdotykowe monitory co otwiera nas na nowe rynki.
Plany na 2025 rok i ISE lub inne konferencje?
Na ISE 2025 zaprezentujemy pełną ofertę najnowszych interaktywnych wyświetlaczy – Newline Lyra Pro, Elara Pro i Vega Pro, z certyfikatem Google EDLA (Enterprise Device License Agreement) i Android 13, a także premierowo – najnowszą wersję oprogramowania Newline Engage 4.0 oraz monitory bez systemu operacyjnego – Newline seria C.
Będą również monitory bezdotykowe do Digital Signage. Newline STV+ z systemem Android 14 o przekątnych od 43″ do 98” oraz rozwiązania LED klasy premium. Newline Direct View LED (DV One+)
Sony Professional Solutions – Dorota Wódka – Kot, Trade Marketing Manager EAST
Jak wyglądał rok 2024 w Państwa wycinku branży audiowizualnej?
Rok 2024 był dla nas bardzo udany. Zrealizowaliśmy wiele interesujących projektów, a otwarcie w Warszawie Showroomu VisionCube wzbudziło duże zainteresowanie. Nadal jest to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można przetestować 110-calowy wyświetlacz Sony Crystal LED. Instalacje zrealizowano w oparciu o najnowszą ofertę Sony Bravia z serii BZ53L, BZ40L, BZ35L i BZ30L. Ogromne zainteresowanie towarzyszy monitorom BZ40L , w których zastosowano technologię Deep Black Non-Glare (DBNG), która zapewnia znakomitą jakość obrazu przy jednoczesnym ograniczeniu odbić światła nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych. Dostępne są również kamery PTZ Sony – w tym SRG-A40. Nasza oferta w ubiegłym roku mocno zainteresowała architektów, a rozrastająca się, globalna sieć partnerów skutecznie rozbudowuje funkcjonalność naszych rozwiązań i ich kompatybilność z urządzeniami i oprogramowaniem innych marek.
Co udało się zrealizować w 2024, czy coś zostało przesunięte na kolejny rok, jakieś instalacje czy projekty wypadły?
Wiele zrobiliśmy w ubiegłym roku, a fundamentem sukcesów byli nasi niezwykle zaangażowani i profesjonalni partnerzy oraz zaufany, proaktywny dystrybutor, który z pasją rozwija współpracę w obszarze rynku rezydencjonalnego. Dzięki kreatywnym i aktywnym postawom wielu zaangażowanych osób byliśmy świadkami entuzjastycznego przyjęcia najnowszych projektorów do kina domowego Sony. Zwiększyliśmy dotarcie do rynku korporacyjnego i instytucjonalnego. Nasze projektory, profesjonalne monitory oraz kamery SRG pracują na wyższych uczelniach.
Zrealizowaliśmy wiele wdrożeń, a na górze tej długiej listy jest otwarcie Showroomu VisionCube.
Rok 2024 pod względem produktów i instalacji był ewolucyjny czy nastąpiła oczekiwana rewolucja dzięki AI?
Sztuczna inteligencja wkracza do naszego życia na różne sposoby. Zdarza się, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Wspomaga kontrolowanie zużycia energii, komunikację czy rejestrowanie obrazów.
W ofercie Sony jest obecna np. w kamerach SRG-A40/SRG-A12 z automatycznym kadrowaniem PTZ wspomaganym wbudowaną analityką AI. Efekty bywają spektakularne ponieważ pozwala uzyskiwać złożone ujęcia, o wysokiej jakości, bez udziału operatora.
Jak nastroje na 2025 rok? Będziemy mieć lepszy czy gorszy rok niż ten co mija?
Nowy rok przyniesie nowe projekty, nowe produkty i rozwiązania. Zawsze stawiamy na rozwój. Realizujemy sojusze z partnerami, które pozwalają nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, a nawet je generować! Wierzymy, że w zderzeniu z rzeczywistością nasze plany i koncepcje się nie zdewaluują, tylko będą źródłem satysfakcji.
Plany na 2025 rok i ISE lub inne konferencje?
Integrated Systems Europe 2025 w Barcelonie to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Konsekwentnie realizujemy inicjatywy związane z ESG (Environmental, Social, Governance). Opracowujemy produkty i rozwiązania z dbałością o środowisko. Na przykład profesjonalne monitory BRAVIA serii BZ-L powstają z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, takich jak SORPLAS™. Wyświetlacze te wyróżniają się niskim zużyciem energii, dzięki czemu osiągają wysokie oceny w europejskich rankingach energetycznych EPREL. Obok naszych rozwiązań zaprezentujemy innowacje i filozofię działania, wpisującą się w plan Sony Road to Zero.
Nasze stoisko – (hala 3, 3E300) w FIRA Barcelona, Gran Via ) – będzie wyróżniało się bardzo praktycznym podejściem do zapotrzebowania konkretnych rynków. Pokażemy jak możemy pomóc
BenQ Polska – Krzysztof Sulowicz, Country Manager BenQ CEE for PL
Jak wyglądał rok 2024 w Państwa wycinku branży audiowizualnej?
Roku 2024 nie możemy zaliczyć do najbardziej udanych w naszym obszarze działalności. Wiele projektów zostało przesuniętych, a część anulowano. Można powiedzieć, że rynek projektorów „ruszył” dopiero w połowie Q3. Nasza oferta również poszerzyła się o nowe modele dopiero w Q3.
Co udało się zrealizować w 2024, czy coś zostało przesunięte na kolejny rok, jakieś instalacje czy projekty wypadły?
Niektóre projekty zostały opóźnione i przesunęły się na 2025 rok, cześć z nich z różnych względów została anulowana. Ale bieżący rok powinien przynieść znaczny wzrost sprzedaży i udziału w rynku, patrząc na projekty, które mamy na ten rok przygotowane.
Rok 2024 pod względem produktów i instalacji był ewolucyjny czy nastąpiła oczekiwana rewolucja dzięki AI?
AI z pewnością jest przydatna w wielu dziedzinach życia, ale nie oczekiwałbym w najbliższym czasie drastycznego wzrostu jej znaczenia na rynku instalacyjnym. Pojawiają się modele projektorów – zwłaszcza mobilnych – gdzie AI może odegrać znacząca role, ale w dużych projektorach instalacyjnych będzie to miało wpływ w mniejszym stopniu.
Jak nastroje na 2025 rok? Będziemy mieć lepszy czy gorszy rok niż ten co mija?
Nastroje są bardzo dobre, a przewidywania na ten rok obiecujące. Liczymy na wzrost sprzedażowy pod względem ilości i obrotów, co powinno się przełożyć również na wzrost market share.
Plany na 2025 rok i ISE lub inne konferencje?
Będziemy obecni na ISE, planujemy kilka konferencji edukacyjnych w całej Polsce, kolejne projekty będą się pojawiać w miarę możliwości w ciągu roku.
Sharp NEC Display Solutions – Bartłomiej Płuciennik, Dyrektor Handlowy w Polsce
Jak wyglądał rok 2024 w Państwa wycinku branży audiowizualnej?
Zanotowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży rok do roku kalendarzowego (2024/2023), a największe wzrosty wygenerował rynek monitorów i ekranów LED. Rok 2024 był dla nas rokiem rekordowo dużych projektów realizowanych dla sektora publicznego i energetycznego. Ale oczywiście nie tylko.
To co bardzo nas cieszy, to fakt, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat zanotowaliśmy 50% wzrost liczby otwartych projektów LED, co przełożyło się na podobny procentowo wzrost sprzedaży tych rozwiązań.
Co udało się zrealizować w 2024, czy coś zostało przesunięte na kolejny rok, jakieś instalacje czy projekty wypadły?
Z uwagi na ogromną dziurę budżetową, sięgającą według najnowszych danych rządowych 289 mld zł, duża część projektów, szczególnie w sektorze publicznym, przesunęła się w czasie na drugi, trzeci, a nawet czwarty kwartał 2025 roku. Cześć projektów trafiło też niestety do „zamrażarki” czekając na odblokowanie funduszy unijnych, co z naszej perspektywy jest potencjalnie problemem.
Jak nastroje na 2025 rok? Będziemy mieć lepszy czy gorszy rok niż ten co mija?
2025 rok to dla sektora AV duża niewiadoma z powodów opisanych w punkcie drugim. Liczymy, że nasze bogate portfolio produktowe i przygotowane na 2025 rok nowości (a będzie ich rekordowo dużo!) pomogą nam w osiągnięciu zamierzonych celów biznesowych.
Plany na 2025 rok i ISE lub inne konferencje?
W roku 2025 zakończy się 5-letni proces fuzji Sharp i NEC, dlatego czeka nas rekordowa liczba nowych produktów, markowanych już logo Sharp, wprowadzonych do oferty Sharp/NEC. Dlatego naszym głównym przekazem zarówno na ISE oraz podczas naszej flagowej konferencji partnerskiej ProAV Competence Day w październiku 2025 – będzie pokazanie naszym Partnerom, że mimo iż nasza nazwa się zmienia, to nasi ludzie, wartości i myśl technologiczna pozostają niezmienne. Sharp/NEC, z coraz szerszym portfolio produktów z logiem Sharp, nadal jest zaufanym partnerem i doradcą dla klientów i użytkowników końcowych na całym świecie.
Jeżeli spojrzymy bardziej szczegółowo na nasze portfolio i plany sprzedażowe w 2025, to tu niezmiennie chcemy się skoncentrować na rynku profesjonalnym, w tym na rozwiązaniach LED. Spodziewamy się, że udział sprzedaży ekranów LED w naszym obrocie w 2025 roku znacząco wzrośnie (wnioski takie opieramy na liczbie projektów LED, nad którymi pracujemy).
Drugą bardzo ważną zmianą w portfolio będzie przebudowa oferty projektorów. Można powiedzieć, że dla nas rok 2025 będzie rokiem projekcji 4K. Będzie to możliwe dzięki mocnemu rozbudowaniu oferty projektorów DLP. Ale ciągle Sharp/NEC pozostanie producentem oferujących w kwestii projekcji obie technologie: DLP i LCD, co daje nam przewagę dostarczenia klientowi rozwiązania najlepiej dopasowanego do potrzeb konkretnego projektu.
Co z projektami i instalacjami, zapowiada się większa ilość czy następuje przestój i przesuwanie niektórych inwestycji lub ich rewaloryzacja?
2025 rok to dla nas wszystkich, związanych z braną AV, duża niewiadoma z powodów opisanych w punkcie 2.
Jakieś nowe technologie, które będą popularne w 2025 roku i zobaczymy ich ciekawy rozwój?
Jeśli chodzi o rozwój technologii znajdujących się w naszym portfolio należy się spodziewać dalszego szybkiego rozwoju technologii LED. Zauważamy także coraz śmielej poczynającą sobie na rynku digital signage technologię E- ink. Jako kompleksowy dostawca możemy się pochwalić posiadaniem również w tej kategorii ciekawych przyszłościowych produktów, które nazwaliśmy Sharp ePaper.