Niedługo blog osiągnie roczek, w tym czasie udało się zrealizować dużo ciekawych projektów. Od wyprawy na ISE 2024 do Barcelony, po nawiązanie kontaktu ze specjalistami z branży – tu szczególnie pozdrawiam ekipę AV iT INFO, Polski oddział Neomounts, Sharp/Nec Polska, EET Poland, polski oddział Samsunga, Sony Professional i ich polski oddział, Aten Poland, polskiego Hyperbooka i w końcu polski oddział ClearOne. Nie mógłbym też zapomnieć o BenQ, które uwierzyło we mnie na samym początku drogi czy legendę polskiej sceny ProAV czyli Adama Kaczmarka. Który pomógł, dał odpowiednie kontakty, żeby móc rozruszać tego bloga.
Jak widzicie, ilość współpracy oraz możliwości na testy, recenzję lub inne kwestię były wielkie. Jestem wdzięczny Jarkowi i Magdzie z AV iT INFO, którzy pomogli mi się wybrać na ISE 2024, wtedy kiedy muszę pogodzić pracę oraz swoją pasję, jaką są rozwiązania ProAV. Może ta pasja pisania, nie przynosi zysków, wręcz czasami straty, nieprzespane noce, godziny testów. Jednak nadal jest to co coś, co mnie trzyma na powierzchni. Żałuje, że tak ciężko mimo wszystko dogadać się z niektórymi producentami, dystrybutorami i jednocześnie jestem wdzięczny, że mogłem wziąć sprzęt, którego nie mógłbym w normalnych warunkach dotknąć. Ktoś uwierzył, zaufał – cytując mojego serdecznego kolegę – „byle łachmycie by nie dali takiego ekranu i komputera”. Słowa otuchy dodają mi także rozmowy mailowe czy telefoniczne z ludźmi od których dostaję sprzęt – jest rzeczowo, prawdziwie i profesjonalnie, tak oceniają to co staram się stworzyć chałupniczo. Widać, to choćby po ostatnim teście Lenovo ThinkStation P8, z którego jestem poniekąd dumny. Co do Youtube, myślałem, że nikt tego nie będzie oglądał i w sumie nie wiem kiedy pojawiło się tysiąc wyświetleń. Być może za szybko bym chciał efekty, ale jak kto ktoś mądry powiedział, trzeba się cieszyć z małych rzeczy.
Pomysły
Mam w głowie dużo pomysłów i rzeczy, które chciałbym zrealizować. Brak budżetu, brak odpowiedzi od niektórych lub po prostu brak zainteresowania nie pozwala ich zrealizować. Ale nie spocznę, póki mi się przynajmniej nie uda zrealizować części z nich.
Wielki test kabli 4K/8K HDMI
- Dlaczego ten temat jest taki ważny? Ponieważ, uważam, że na polskim rynku od dawna jest wiele kabli, które nazywane są przez producentów kablami wysokiej jakości, a koło jakości nie stały. Chciałem pokazać, nie tylko czytelnikom, ale także zwykłemu kupującemu, że warto wydać na lepszy kabel więcej, bo w sumie jest to oszczędność czasu, nerwów i nie trzeba będzie go wyciągać za pół roku ze ściany.
- Chciałbym wziąć na tapetę kable od OneAV(Purelink), MetraAV, popularne w sieciówkach pokroju Hama czy innych prostych chińskich kabli, a nawet trochę lepszych, ale nikt ich nie sprawdził jak Unitek, Baseus czy inne. Chciałbym pokazać klientom, co należy wziąć na odległość 3, 5, 10 czy 100 metrów.
- Czego mi brakuje – testera sygnału HDMI. Testowanie w warunkach chałupniczych nie wystarczy. Nie muszę mieć takiego testera na stałe, wystarczy na czas testów. Kable zamierzam pozyskać albo własnym kosztem lub poprosić producentów o przesłanie. Jednak bez dobrego testera sygnału to się nie uda. Moje subiektywne odczucia nic nie dadzą.
Projektor laserowy do domu
- Czyli czas na zmiany w związku z dyrektywą zakazującą sprzedaży projektorów lampowych.
- Tu jest większy problem, ponieważ obecna przestrzeń nie pozwala na odpowiednie przeprowadzenie testów. To problem po mojej stronie, który sukcesywnie staram się rozwiązać. Jednak nie mając wpływów, a jedynie wydatki wobec bloga, ciężko zadbać o dobre zaplecze do testów.
- To jest nadal work in progress, aczkolwiek, jest bliżej niż dalej. Taka przestrzeń będzie, ale na pewno testy i polecenia dalej, barter lub artykuł sponsorowany pomógł by bardziej.
Wybieramy najlepszy system zarządzania sygnałem ProAV
- Tu potrzebne jest bezpośrednie porównanie conajmniej 3 producentów – Kramer, Aten i Matrox. To wiodący producenci, każdy z nich oferuje podobne, jednak w trochę inny sposób wyspecjalizowane systemy. Bezpośrednie zbudowanie systemu i próba ich porównania, to nie jest test na 2 tygodnie, tylko na trochę dłużej.
- Być może inni producenci też wchodzi by w grę, ostatnio Adam Kaczmarek (aktualnie Modulit) na swoich prezentacjach do Control Roomów, pokazał kilka rozwiązań od tvOne. Więc to jak najbardziej warte rozważenia.
Zbudowanie domowego serwera Roon
- Przyznaję, ten pomysł trochę odbiegł w czasie, od kiedy Roon wygasił program poleceń. Aczkolwiek nadal szukam, odważnej firmy, która by chciała zrealizować budowę domowego serwera. Roon to naprawdę dobra aplikacja dla audiofili z pokaźnymi bibliotekami cyfrowymi. Wszyscy Ci, ze mną włącznie, którzy ripowali płyty CD, żeby zachowały swoją wartość i korzystają z pokaźnych bibliotek .flac czy .ogg powinni więcej usłyszeć o Roon.
- Ba, choć to płatna aplikacja, sama budowa nie wymaga naprawdę niczego więcej niż proste Raspberry Pi, połączone z dużym dyskiem. To nadal jest po prostu gdzieś w planach.
Więcej testów komputerów
- Jak do tej pory komputery były dwa, Hyperbook oraz Lenovo. Oba, chyba najtłustsze w swoich konfiguracjach. Pierwszy z nich to czysty laptop gamingowy, typowy do grania, choć głośny i dosyć ciepły. Miło jednak wiedzieć, że można kupić nad Wisłą, coś przygotowane przez Polski zespół, co pozwala cieszyć się Doomem w 8K. Lenovo w postaci P8 to stacja robocza, którą jak dorosnę to chciałbym sobie sprawić. Koniecznie z dwoma kartami, bo wtedy to jest potencjał, bez większych ograniczeń.
- Kontaktując się z firmami od benchmarków, mam dostępy do naprawdę dobrych rozwiązań pokroju Passmark czy Procyon Suite od UL. Aż szkoda ich nie wykorzystać.
Testy telefonów?
- Każdy z nich korzysta, nie każdy wie, co naprawdę potrafią. Ustawienie kilku benchmarków i ocena przez duże media na pewno pomaga. Aczkolwiek, myślę, że mam jakiś pogląd, który komuś pomoże w decyzji. Czy to wyjdzie i czy się w tym sprawdzę, nie wiem. Jednak jak zwykle, zrobię wszystko co mojej mocy, żeby faktycznie coś z tym zrobić.
Telewizor referncyjny
- To większy problem, bo nikt takiemu małemu wypierdkowi, nikt nie chce sprezentować telewizora, który będzie służył za coś referencyjnego. Plan jest taki, żeby zrealizować dużo testów, porównując inne telewizory, do takiego, który faktycznie pozwala na oglądanie w wyśmienitej jakości. Samsung, który był u mnie na testach, zrobił na mnie tak duże wrażenie, że ciężko było się z nim rozstać. Ten, lub podobnej klasy telewizor ma naprawdę dużo do pokazania. Testy w markecie czy wiara w recenzentów nie zawsze są miarodajne. Dopiero, we własnym koncie można zobaczyć co telewizor potrafi.
Testy akcesoriów montażowych
- Paweł, pamiętam o Tobie. Nie myśl sobie, że zapomniałem o Neomounts. To jeden z tych wielu pomysłów, który wymaga zgrania wielu rzeczy na raz. Wózek do montażu, czy uchwyt ścienny wymaga znowu dobrej przestrzeni. Zrobimy to wszystko, tylko muszę mieć takie możliwości i przebiegi, wtedy zrealizujemy kilka rzeczy.
- Montaż korytek z wyposażeniem, to też dobry pomysł na film, pokazanie jak to wygląda, jak łatwo wyciąć dziurę w zwykłej desce i zamontować coś, co pomaga ludziom w salach konferencyjnych, przy biurkach, to jest ten element, który mam gdzie zrealizować i to nawet nie jakimś okropnie dużym kosztem.
IFA 2024 i ISE 2025
- Na IFA w Berlinie postaram się być, żeby faktycznie zobaczyć pierwsze targi elektroniki. Czy to będzie kosztem oszczędzania? Zapewne. Dojazd nie jest problemem, problemem jest znalezienie takiej kwatery w Berlinie, żeby dało się tam odpocząć i zmontować jakiś film. Tu pomaga Canva do szybkiego wideo, aczkolwiek coś co realnie może obsłużyć DaVinci Resolve przydałoby się. Niestety nie zabiorę swojego blaszaka, więc będę skazany na jakiś komputer. Niestety ten laptop, który mam, umarł. Choć nadawał się jedynie do prostych notatek. Ma on jednak wartość sentymentalną. Więc ciągle ze mną jest. Aparat na pewno będę wypożyczał od Fotoformy, bardzo docenili moje wideo z ISE, więc obiecali, że i do Berlina wypożyczą mi sprzęt. To ten poziom zaufania, który bardzo doceniam i nie mogę się doczekać. Czy będę żył w Berlinie jedząc w kantynie dziennikarzy jak na ISE? Możliwe, ale to nadal wartę pojechania tam.
- Do kolejnego ISE jest trochę czasu. Wiem co zrobiłem źle, wiem, że nie byłem przygotowany na 100%. Brak dobrego mikrofonu pokrzyżował wiele planów w filmach. Nie wszystko się udało, fajny materiał z Adamem Olszarem i Clevertouch mimo moich wszystkich prób poprawy w post produkcji, po prostu spaliły na panewce. Szkoda, ale wyciągam z tego cenne lekcje. Inne materiały, tutaj już przez moją chorobę, nie powstały, bo nie miałem siły wstać z łóżka. Szkoda, bo było tam dużo ciekawych rzeczy. Teraz leżą odłogiem gdzieś na dysku, strasząc, ile razy tam zajrzę.
Inne plany
- W mojej głowie zawsze są jakieś plany, co mogłoby jeszcze się pojawić na Youtube, na blogu. Rozbijają się o brak czasu, środków lub niechęć do małego medium jakim jest Audiowizualne Inspiracje. Kiedyś, jednak będzie tu na tyle dużo osób, że firmy, może będą przychylnie patrzeć na moje prośby i maile. Teraz pozostają one bez echa, w większości. Czasami jest odpowiedź odmowna, ale to pozwala mi myśleć, że może kiedyś jednak będę wstanie realnie przetestować naprawdę ciekawe sprzęty.
Podziękowania
- Paweł Jaskowiak – za kibicowanie, wprowadzenie do szerszego świata ProAV, kontakty i naszą współpracę. Pokazała ona, że potrafię i w sumie lubię to. W sumie, bez Ciebie Pawle, tego bloga by nie było.
- Adam Kaczmarek – za realne wsparcie przy kontaktach, odpowiadanie nawet na głupie zapytania, niezależnie od tego jak małym medium jest Audiowizualne Inspiracje. Za Barco ClickShare CX-30, tylko dzięki kombinacjom, udało mi się go wypożyczyć.
- Adam Olszar – za dobrą atmosferę na ISE, nie zrażanie się do słabego materiału z nagrania i kontakty.
- Łukasz Rychły – za wypożyczanie Hyperbooka, odpowiadanie na maile, nawet jak narzekałem, że nie wszystko mi działa. I miłe słowa.
- Henryk Chorazewski – za wypożyczenie najlepszego telewizora od Samsunga, z jakiego miałem okazję oglądać naprawdę dobre materiały. Mimo, to że, naprawdę nie zostawiłem suchej nitki na projektorze Samsung Freestyle gen.2.
- Maciej Rychta – za naprawdę fajne pokazanie sprzętu od Aten. Wypożyczenie Aten US3311.
- Marcin Wołyniak – za wypożyczenie LG DBU510P, za sponsoring w postaci powerbanka, który realnie pomógł mi podczas ISE, za słuchawki, które nadal są testowane i będą ocenione w długim teście. Za Airtame Hub i Maxhub UC S07, Kindermann Klick&Show K-FX. Marcinie poszalałeś, dając mi tyle sprzętu (-:
- Achim Scherner – za możliwość testowania Roon, jako naprawdę fajnej aplikacji do zarządzania biblioteką muzyczną
- Andrzej Bieniek – za ciepłe przyjęcie w warszawskim biurze Epson. Za wypożyczenie ciekawego systemu ELPWP20. Szkoda, że tylko tyle nam się udało zrealizować, mimo dużego portfolio.
- Krzysztof Starczewski i Krzysztof Bulanda – tym Panom należą się tak co najmniej poczwórne podziękowania, za to że chcieli mi dać BenQ LH650, za InstaShow VS20, BenQ LH730. I odpowiadali na moje głupie pytania (-:
- Karol Cygan – za to, że siedział w sobotę, żebym mógł zrobić testy urządzeń BYOD. Za to, że mogłem zrealizować w Furniko, kiepski, ale ciekawy film.
- Maciej Misiewicz – za to, że zdecydował się mi dać Lenovo ThinkStation P8 w topowej konfiguracji. Mając sprzęt w tej cenie w domu, bałem się czasami z niego wychodzić.
- Piotr Kała i Robert Tomaszewki – za ciekawy monitor, z zakrzywionym ekranem. Nie powstał z tego tekst ani recenzja. Ale sam monitor był wart zobaczenia.
- Paweł Kaczorowski – za fajną rozmowę na ISE i nagranie i wypożyczenie, naprawdę ciekawego systemu mikrofonowego w postaci ClearOne Dialog 20 USB.
- Każdemu, kto lubił, czytał teksty. Każdemu nawet, kto mówił, że pomyśli nad testami i recenzjami, choć nic z tego nie wyszło. Chciało im się zerknąć. Każdemu, kto chciał rozmawiać ze mną na ISE, przed ISE. Wysyłał informacje prasowe czy chciał rozmawiać dalej. I o każdym o kim zapomniałem pisząc to podsumowanie.
- I Tobie, z drugiej strony, kimkolwiek jesteś, gdziekolwiek jesteś. Dziękuje, bo doczytałeś do końca.