TF: Zmniejsza się ilość sprzedawanych płyt, nie tak dawno temu z wydawania filmów wycofał się Sony Pictures. Teraz podobną informację podał Universal. Czy to wpływa na Państwa pracę Kina za Rogiem?
Grzegorz Molewski: Nie, ponieważ nie korzystamy z wydawnictw dostępnych na rynku. Nasze kina korzystają ze specjalnych kopii cyfrowych pobieranych na serwer kinowy. Większość filmów jest wyświetlana w rozdzielczości Full HD. Mamy co prawda od dawna w wielu kinach projektory wyposażone w możliwość odtwarzania 4K. Jednak większe znaczenia dla zadowolenia widzów z projekcji filmu ma jakość techniczna pomieszczenia kinowego (odpowiednie wygłuszenie i wytłumienie, profesjonalne fotele kinowe, wysokiej jakości sprzęt projekcyjny i system dźwiękowy itd.).
TF: Jak pandemia odcisnęła na Państwa działaniach swoje piętno?
GM: Przyznaję, w trakcie pandemii było mniej widzów. Jednak w bieżącym rok w kinach sieci już odbyło się więcej seansów niż w całym roku 2019. Należy pamiętać, że Kina za Rogiem działają według innego modelu niż kina komercyjne. Kino za Rogiem to małe kino społecznościowe mieszczące 20, 30, 40 lub 60 widzów, realizujące w małym środowisku miejskim lub wiejskim misję upowszechniania kultury filmowej. Kina komercyjne zajmują się sprzedażą biletów na najnowsze produkcje filmowe. 10 osób na seansie w Kinie za Rogiem to sukces frekwencyjny. W typowym kinie komercyjnym to porażka.
Z Kin za Rogiem często korzystają przedszkola i szkoły, ale także dużo seansów jest realizowanych na życzenie widzów wynajmujących salę kinową na prywatny seans. Promujemy Kina za Rogiem jako miejsca zapewniające efekt kontaktu z filmem nie do odtworzenia w warunkach domowych.
TF: Niskiej jakości streaming w takim razie zostanie z nami, a na dobre produkcje będziemy chodzić do kina?
GM: Wszystko na to wskazuje. Niezależnie od jakości streamingu będziemy chodzić do kina, aby wspólnie oglądać i przeżywać film. Płyty Blu-Ray nie umrą moim zdaniem, zostaną jako produkt ekskluzywny. Trochę jak winyle czy SuperCD. Dla maniaków kina i dla osób, które mają własne kino.
W przyszłości będzie dominował streaming filmów. Czy i kiedy będą na nim dostępne materiały w wysokiej jakości, to zależy m.in. od przepustowości łączy.
W naszych kinach nie mamy dostępu w tej chwili do materiałów choćby od Sony – Kina za Rogiem nie korzystają z systemu DCP (Digital Cinema Package – cyfrowy format do zapisu materiału filmowego – przyp. red.). Pracujemy nad tym, żeby się to zmieniło. Nie mamy najgłośniejszych produkcji Hollywood z ostatnich miesięcy, ale jak wejdzie sobie Pan na naszą stronę, zobaczy Pan pokaźną bibliotekę starannie wybranych filmów zagranicznych. Tak jak mówiłem, staramy się w Kinie za Rogiem popularyzować kulturę filmową. Pokazując jej najlepsze strony.
TF: Dziękuje za rozmowę.
GM: Ja również.
O Kinach za Rogiem możecie więcej dowiedzieć się na stronie: http://www.kinozarogiem.pl/
Znajdziecie tam bibliotekę filmów, lokalizację kin, a także umówicie się na seans. Aktualnie w naszym kraju działa 57 kin stowarzyszonych z Kinem za Rogiem.
Zdjęcia kin, pochodzą ze strony Kina za Rogiem