EPSON ELPWP20 czyli małe pudełko z niezłymi możliwościami prezentacji

Systemy prezentacji są różne, poprzeczne i podłużne. Z tym zgodzi się każdy, który miał przynajmniej kilka z nich w rękach lub starał się zainstalować odpowiedni w sali konferencyjnej. Przy wyborze, zawsze się zastanawiamy, z którego systemu chcemy skorzystać, jakie są jego plusy oraz minusy. Możemy postawić na sprawdzone rozwiązania, które na rynku są od wielu lat i są odpowiedzialne za samo określenie – BYOD Bring Your Own Device. Możemy postawić na systemy, które pozwalają połączyć się z ekranem wyświetlającym bez konieczności podpinania dongle. Możemy też zerknąć na to co oferuje Epson w postaci ELPWP20.

Bezprzewodowa (r)ewolucja

Czym jest ELPWP20 od Epson? To system prezentacji, który posiada wiele funkcji, które znamy w urządzeniach typu BYOD. Mamy bezprzewodowe udostępnianie ekranu, dostajemy opcję dzielenia ekranu nawet na 4 źródła: 2 z dongli, jedno podłączone do sieci oraz ScreenCast z telefonu komórkowego lub laptopa wyposażonego w Miracast. Co ważne i chyba najważniejsze, bez konieczności instalacji żadnego oprogramowania. To czego mi brakuje, jednak wiem, że wynika ze specyfiki ekosystemu, jaki w Epsonie jest, to brak mikrofonu i brak opcji włączania/wyłączania prezentacji przy pomocy przycisku na dołączonym dongle. Jednak nie przeszkadza to w tym, że stacja bazowa oraz nadajniki USB działają tak jak powinny, spełniając swoją rolę. To ważne, szczególnie gdy posiadamy już jeden z projektorów sprzętów Epsona. Szczególnie w przypadku projektorów biznesowych czy instalacyjnych.

Nadajniki

Dongle został zbudowany jako proste i skuteczne rozwiązanie, połączenie może zostać zrealizowane za pomocą kabla USB-A lub C i to w dobry moim skromnym zdaniem sposób, bo jeżeli mamy USB-C to „podpinamy i zapominamy”, gdy mamy tylko wolne gniazdo USB-A lub go nie mamy np. na starszym urządzeniu czy komputerze stacjonarnym to możemy podłączyć się bez problemu. Wystarczy zdjąć przejściówkę na USB-C i możemy wpinać się w niemal każdy sprzęt. Dongle ułatwi nam wtedy pokazanie obrazu z rozdzielczością 1920×1200 czyli WUXGA. Tu pewnie wiele osób – poza tymi, które na co dzień używają projektorów biznesowych – zastanowi się skąd taki pomysł na ilość pikseli. Otóż stąd, że jest to nadal najpopularniejsza rozdzielczość, jeżeli chodzi o wyświetlanie obrazu na potrzeby biznesowe.

All business and some pleasure

Właśnie doświadczenie w oferowaniu przez Epsona projektorów biznesowych, projektorów do kina czy instalacyjnych pozwoliła tak dobrze dopasować ELPWP20 do ich ekosystemu. Samo urządzenie nie jest rewolucyjne i nie wprowadza rewolucji w działaniu prezentacji bezprzewodowych. Po prostu nie musi: robi to co do czego jest przeznaczone i robi to po prostu dobrze. To ważne nie tylko przy instalacji, która nie wymaga większych ustawień, chyba, że bardzo nam na tym zależy. Korzystania z urządzenia, gdzie nie musimy prowadzić szkoleń dla naszych pracowników. Czy samego umiejscowienia urządzenia, które posiada łatwo montowany uchwyt. Inaczej niż w Airtame, gdzie blacha jest elementem obudowy i zakrywa po prostu dostęp do kabli. Tu jest to rozwiązane prosto, acz nie prostacko. W stylu znanym z innych urządzeń Epsona – ma to działać dokładnie tam gdzie go potrzebujemy. Także pilot, wygląda znajomo dla wszystkich, którzy mieli do czynienia z projektorami Epsona.To swego rodzaju uzupełnienie całego ekosystemu, który ma nam ułatwiać pracę.

„Jeden ekosystem, aby ułatwić produktami zarządzać”

Poza tym, że Epson robi drukarki, projektory czy urządzenia typu BYOD, robi też wiele wyposażenia dla firm lub laboratoriów np. wizualizery. Czym jest ów sprzęt? Kamerą o dobrej jakości, której obiektyw został przystosowany do powiększania np. pokazywania fizycznych notatek lub eksponatów archeologicznych czy – po podłączeniu do mikroskopu – preparatów w olbrzymim powiększeniu. Dlaczego o nim wspominam? Bo właśnie to jest jeden z elementów tego ekosystemu, który ELPWP20 obsłuży zapewniając dedykowane wsparcie. Nie miałem jeszcze przyjemności go testować, ale zakładam, że działa zgodnie z tym jak opisuje to producent. Wracając jednak do ekosystemu, w przypadku projektorów Epson wyposażonych w opcję łączenia się z systemem BYOD w sali konferencyjnej wystarczy nam ELPWP10 czyli USB dongle. Listę tych projektorów łatwo znaleźć choćby w opisie systemów prezentacji. A jeżeli posiadamy inny projektor lub ekran to nic straconego – warto zerknąć właśnie na ELPWP20, 2 wejścia HDMI (HDCP 2.3 i CEC), jedno wyjście HDMI, jack 3,5 mm, Ethernet, zasilanie oraz USB-A a także wejście serwisowe (USB mini).

A czy można bez podpinania? Można oczywiście, gdyby było inaczej to by Bóg inaczej stworzył świat

Co ciekawe, na stronie producenta w zakładce specyfikacja dla modelu ELPWP20 znajdziemy informacje, że Google Cast nie jest obsługiwany. Tymczasem w moich testach okazało się, sprzęt radzi sobie z Google Cast bez większych problemów. Nie obejrzymy może za pomocą tego połączenia gry w rozdzielczości 1080p z 60 klatkami na sekundę. Aczkolwiek mimo ograniczeń jakie posiada sygnał WiFi ze swoją przepustowością, nie jest tragicznie, a nawet uważam, że np. przy filmach jest to do akceptowalne. Wiadomo, straty będą nawet przy połączeniach bazy z Ethernetem czy źródła do firmowej sieci – w końcu mamy do czynienia z sygnałem bezprzewodowym. Ale już na projektorze czy dużym ekranie oddalonym od widzów, nie będą one jakoś mocno widoczne. Do prezentacji, prowadzenia szkolenia czy jakiekolwiek innej formy wykorzystania BYOD jak choćby wideokonferencja, spokojnie wystarczy.

Parametry techniczne

Deklarowany zasięg dongli to 10 m, co potwierdziłem w testach. Wiadomo, przy 2 lub więcej ścianach, to połączenie będzie miało mniejszy zasięg, z drugiej strony, śmiem wątpić czy ktokolwiek używa dongla będąc w innym pomieszczeniu. O uruchamianiu nadajnika już wspomniałem. Pełni on w sumie rolę klucza USB z preinstalowaną aplikacją oraz opcją połączenia bezprzewodowego. W sumie, to właśnie dobrze opisuje dongle Epsona – pendrive z opcją transmisji.

W przypadku transmisji sygnału o wyższej rozdzielczości lub w przypadku innych proporcji ekranu, baza dopasuje nam wyświetlanie do wyświetlacza podpiętego pod bazę ELPWP20. Jest to szczególnie przydatne, bo rozdzielczości w laptopach bywają różne, choć z pewnością króluje tu Full HD lub jeszcze do nie tak dawna FWXGA (1366×768). Tym samym pozwoli na dobre dopasowanie rozdzielczości z różnych źródeł. Czyli mając podpięty telefon, Macbooka lub laptopa z Full HD, nie mamy wrażenia, że coś nam umyka, ponieważ podzielenie sygnału na wyświetlaczu, pozwala dobrze dopasować okna do zawartości.

Zawartość opakowania

ELPWP20 wyceniono na 3594,38 zł netto. W samym pudełku znajdziemy odbiornik (ELPBU01), dwa nadajniki (ELPWT01), uchwyt oraz zasilanie. Znalazło się także miejsce na stojak na 6 dongli USB, czyli tyle ile może być połączone z stacją bazową. Jeżeli brakuje nam nadajników, to są one do dokupienia np. na Epsona za 514,28 zł netto. Zawartość jest taka sama jak w innych urządzeniach, więc rynkowo wypada solidnie. Szczególnie, że dostajemy jeszcze dobry kabel HDMI oraz możliwość podłączenia zasilacza do gniazdek brytyjskich i amerykańskich. Oprócz tego wszystkiego w opakowaniu znajdziemy blaszane mocowanie w standardzie z VESA 100×100 więc łatwo będzie nam podwiesić ją za telewizorem.

Konkluzja

Czy Epson ELPWP20 jest dobrym sprzętem, który robi do czego został stworzony zapewniając obsługę trybu Plug&Play? Oczywiście, że tak! To wyposażenie, szczególnie trafione, jeżeli posiadamy laptopy z mikrofonami oraz salę wyposażoną w projektor lub ekran interaktywny. Osoby, które znają rozwiązania Barco, BenQ czy Kindermann dostrzegą brak mikrofonu. Jednak coś za coś – po prostu odpada nam konieczność instalowania czegokolwiek. Dodatkowo większość rozwiązań o których wspomniałem, opiera się na połączeniu HDMI lub USB-C. W Epsonie postawiono na USB z opcją przejścia na USB-C, co sprawdza się, gdyż eliminuje problemy z brakiem złącz w nowoczesnych laptopach. Choć nie będzie to może najwyższa jakość dostępna na rynku. Jednak Epson udowadnia, że nie trzeba mieć najlepszego wyposażenia, żeby pokazać prezentację czy przeprowadzić widekonferencję. Można to zrobić właśnie tak jak Epson, dobrze, wykorzystując sprawdzone rozwiązania, które po prostu działają.