Chaos informacyjny wokół zakazu rtęci w lampach do projektorów

Pierwsza informacja dotycząca zakazu sprzedaży lamp posiadających rtęć mówiła jasno, zakaz od 1 Stycznia 2026 sprzedaży wyposażenia posiadającego rtęć. Niezależnie czy to części projektorów czy samych projektorów. Dyrektywa RoHS 2011/65/UE wraz z rozporządzeniem UE 2017/852 wraz z dyrektywą 2023/2049 mówiły jedynie o częściach dla elementów wojskowych, nie było nic o cywilnych elementach.

Teraz jednak okazuje się, że, zależnie od osoby interpretującej, projektory z rtęciowym źródłem światła mogą być sprzedawane do 24 lutego 2027. Czyli o ponad rok dłużej. Co więcej lampy do zastosowań specjalnych czyli takich powyżej 2000 ANSI lumenów (żródło: https://rms.pl/aktualnosci/sprzet/4014-czy-nowe-przepisy-ue-oznaczaja-koniec-projektorow-lampowych) mogą być sprzedawane nawet po lutym 2027 roku. Dyrektywa RoHs pozwoli na korzystanie z części zamiennych, jakim są lampy rtęciowe.

Brak oficjalnej informacji

Komisja Europejska po zapytaniu, jak wygląda sprawa – jednak rok różnicy to być albo nie być dla wielu firm, szczególnie jak można wymieniać lampy z rtęcią i naprawiać modele. Nie przekazała żadnej oficjalnej informacji. Więc zapewnienia, że będzie możliwość sprzedaży projektorów oraz lamp, nie jest potwierdzona na 100%. Gdyby była oficjalna informacja, to ktoś by o niej wiedział.

Ministerstwo nie widzi problemu

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie widzi problemów, że nie będzie sprzedaży lamp rtęciowych.

Ponieważ jak dostałem informacje od rzecznika MNISW Pani Natalii Żyto:
w Ministerstwie praktycznie nie są używane projektory w salach konferencyjnych, te które kiedyś były zostały wycofane z powodu spadku sprawności źródła światła. Ze względu na koszty wymiany nie były one serwisowane. Obecnie używane są ruchome stanowiska multimedialne w postaci paneli LED(65 i większe) lub ściana multimedialna złożona z wielu paneli LED(sala 117) oraz rzutnik ze źródłem światła bez rtęci.”

Bez poruszenia wobec tego, czy uczelnie lub inne ośrodki edukacyjne będą musiały inwestować w zmiany lub w poszukiwanie firm, które będą naprawiały projektory.

Producenci albo się już wycofali, albo wycofują z projektorów lampowych

Tak jak pisałem na początku roku w tekście — Koniec projektorów lampowych producenci zdecydowali się już dawno temu na laser. Sony już nie produkuje lampowych projektorów. Jeden z kluczowych producentów na polskim rynku aktualnie sprzedaję około 30% projektorów z lampowym źródłem światła. Zapytani, czy informują klientów lub coś wiedzą mieli odeprzeć — że sami nie wiedzą i dlatego nie informują o końcu projektorów lampowych.

Ogólny brak informacji

Brak konkretów połączony ze zwykłą niewiedzą, nawet w przypadku osób, które posiadają wyższe stanowiska w Europie, pokazuje, że nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za te dyrektywy. To przykre, że decyduje się o przyszłości wielu firm, sprzedających właśnie projektory i lampy do projektorów czy prowadzące serwis bez zapytania ich o zdania. A co gorsza bez konkretnych informacji jak mają się przygotować. Co gorsze ponieważ są wybory, to nikt nic nie wie, nie zajmuje się danym tematem. Istnieje szansa, że będziemy mieć jakieś konkrety w nadchodzących miesiącach. Jak tylko coś się pojawi w tej kwestii, to na pewno postaram się wam przekazać.