Akcesoria wideokonferencyjne

BenQ LH730

Po pierwsze, łatwość instalacji. To kluczowe przy projektorach do sal wideokonferencyjnych. Full HD przy tej jasności zdecydowanie wystarcza – to nie ma wyświetlać filmów 4K HDR @120Hz w 3D. Tylko prezentacje, wideorozmowy. Aczkolwiek obecność obsługi palety Rec.709 w 98% da się zauważyć. Jak na projektor biznesowy, ma też niezłe źródło światła.

W słoneczny dzień, bez zasuniętych okien i padającego światła bezpośrednio na strumień z projektora, możemy bez problemu zobaczyć dobre kolory na ekranie. Przy zasłoniętych oknach jest tylko lepiej. W przypadku światła żółtego, będzie bardzo żółto na ekranie. Aczkolwiek widocznie. 4000 ANSI Lumenów z Ledów robi robotę. A przy okazji, nie mam tego co w tańszych laserach, czyli odcienie niebieskiego pojawiające się na ekranie.

LED jasno i wyraźnie

Kolejny plus źródła światła w postaci LED, to nie ma efektu wygaszania i studzenia lampy czy lasera. Oczywiście, projektor też swoje ciepło wytwarza, jednak porównywalnie mniej niż inne projektory. Jak bardzo, tu potrzeba by porównania 2 różnych projektorów oraz kamery termowizyjnej. Jednak takiej chwilowo na stanie nie posiadam. Czy dwóch projektorów.

Kolor biały, do sali wideokonferencyjnej to odpowiednie malowanie, więc tutaj nie ma problemu. Jeżeli chodzi o możliwości instalacji, nie jest to może top topów. Jednak przy cenie trochę ponad 6 tys. myślę, że może mieć on niezła pozycje. Mamy trapezowe ustawianie ekrany, tak aby zachować odpowiednie kąty widzenia, poprawka narożników, pozwalająca dopasować do naszej powierzchni projekcyjnej, siatka dla łatwego ustawiania całości. Intuicyjnie, może nie najbardziej profesjonalnie na świecie. Ale myślę, że każdy dział IT powinien sobie poradzić z dobrym ustawieniem systemu i dopasować do swojej instalacji.

Minusy BenQ LH730

Minusy – słaby głośnik, naprawdę lepszy byłby z telefonu. Aczkolwiek to nie ma dawać głosu. Muzyka czy mowa jest sztuczna, jak ze studni i o bardzo płaskim spektrum. Da się usłyszeć co ktoś mówi, ale to wymusza dodatkowe wyposażenie w głośniki w sali. Już jak ma być taki głośnik, to chyba wolałbym bez głośnika.

Zastosowana technologia – DLP

Tutaj jest tak samo wielu fanów jak i hejterów. Zależy od tego, do czego projektora używamy. W przypadku kina domowego raczej pochylimy się na czymś co posiada LCoS, niż  nad 3LCD czy DLP. Abstrahując, widać koło kolorów w DLP. Nie, że jakoś mocno psuje możliwość oglądania filmów, ale wprawne oko raczej zauważy różnice. Szczególnie przy mocno kolorowych scenach, gdzie dużo się dzieje, na granicy kreski lub postaci pojawia się drobny efekt halo. Nie zaburza on bardzo odbioru, jedynie go trochę rozmywa.

A co zamiast?

Podsumowując, jako projektor do biura z dobrym światłem, niezłym odwzorowaniem kolorów, dużym zapasem wyświetlania jeżeli chodzi o żywotność źródła światła. Ciężko będzie mu konkurować. W wyższej cenie, mamy laserowego Epsona EB-L260, był jeszcze EB-L200F jednak nie jest on już dostępny, według informacji producenta. A znajdował się w podobnej stawce cenowej. Od Optomy możemy pomyśleć, nad również laserowym ZH450.

Różnice pojawią się w źródle światła, technologii – Epson ma 3LCD podczas kiedy BenQ i Optoma to projektory DLP czyli z kołem kolorów. Współczynnik projekcji czy odwzorowanie kolorów także się będą różnić. W przypadku współczynnika, to BenQ ma najmniej do zaoferowania, jest też trochę ciemniejszy od laserowych odpowiedników w trybie bez oszczędzania energii. Przy okazji jest największy i najcięższy z nich z wszystkich i przynajmniej według danych producenta pobiera najwięcej energii. Te różnice, chyba będą najczęściej brane pod uwagę. Ponieważ każdy z projektorów, wykona dobrze swoją pracę pod względem prezentacji w sali konferencyjnej.

Wideobar Maxhub UC S07

To co ujęło mnie w Maxhubie, to duża obecność akcesoriów. Obecność przesłony zasłaniającej obiektyw opartej o działanie magnesu. Wystarczy „przylepić” zaślepkę i włączamy tryb prywatności. Nie zapomnijcie tylko wyłączyć mikrofonu. Obecność kabla USB-C z adapterem na USB 3.0 to taki mały ukłon w stronę systemów konferencyjnych czy do prezentacji. Wpinane gniazdka amerykańskie, europejskie oraz angielskie do zasilacza, też są zrobione elegancko i z pomysłem.

Dobrze i działa

Współpracował z każdym systemem czy źródłem, które miało odbierać obraz z kamery. Pozwalał na komunikację i nasłuch bez problemów jeżeli o kąty widzenia, ba nawet pilot pozwala ustawić nam w pewnym zakresie obiekty kamery tam gdzie trzeba. Jednym słowem, robił co obiecywał i jest to solidna pozycja warta polecenia.

Inne rozwiązania?

Trudno mi się wypowiedzieć, ponieważ moje doświadczenie z wideobarami jest ograniczone i ciężko mi prorokować, czy to dobry, idealny czy zły wybór spośród tego co oferuje choćby Logitech czy Jabra. Jednak mamy tu kamerę pozwalającą na przesyłanie do naszych rozmówców lub ekranu, pełnego 4K – systemy prezentacji, które miałem były wstanie odebrać maksymalnie Full HD. A ponieważ to nowość, na polskim rynku to warto rozważyć wybranie i przetestowanie wideobara. Na pewno powalczy z Logitech MeetUp o kawałek rynku, więc warto pomyśleć nad każdym z tych systemów kamer. Szczególnie, że są dosyć blisko jeżeli chodzi o parametry czy cenę.

O systemach prezentacji poczytacie poniżej:

Test systemów prezentacji i wideokonferencyjnych