Na polskich i zagranicznych forach można często znaleźć problemy ze starszymi modelami. Chodzi o fioletowe plamy, które są widoczne na jasnych scenach podczas oglądania.
Czym są owe plamy?
W większości przypadków to kurz, który osiadł na podświetleniu LED w środku telewizora i powoduje odbarwienie. W przypadku starszych telewizorów to często przesunięcie światła z białego w niebieskie. Czyli po prostu zużycie podświetlenia. Ponieważ zużycie to następuje po ponad 2 latach nie obejmuje go gwarancja. Chyba, że posiadamy przedłużoną gwarancję lub wykupiliśmy dodatkowe ubezpieczenie.
Diagnoza problemu
Warto pamiętać, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań sprawdzić czy problem fioletowej plamki możemy rozwiązać w inny sposób. Czasami zmiana sposobu podświetlenia powinna pomóc, choć są to rzadkie przypadki. Warto przed kontaktem z serwisem wykonać test ekranu. W tym celu udajemy się do do menu telewizora, staramy się znaleźć menu diagnostyka – zwykle na końcu i test obrazu. Powinien pokazać się nam obraz testowy na którym plama, o ile występuje, pokaże się naszym oczom. Jak poniżej.
W przypadku braku tego ostatniego mamy kilka wyjść. Od kosztownych czyli wymiana telewizora na nowy, po mniej lub czasami równie kosztowne jak oddanie telewizora do serwisu. Aż po dosyć tanie, ale jednak wymagające od nas dużej wiedzy. Chodzi o serwis urządzenia w warunkach domowych. Jeżeli chcemy wykonać serwis ręcznie warto się do niego odpowiednio przygotować.
- Obejrzeć filmy dla naszego lub podobnego modelu – zawsze lepiej zobaczyć jak ktoś poradził sobie z wymianą podświetlenia zanim popsujemy nasz telewizor do końca.
- Zamówienie odpowiednich zestawów LED. Możemy kupić tanie zamienniki na popularnych chińskich serwisach, mają one jednak czasami przepalone diody lub nie świecą z określoną jasnością więc warto przygotować się do tego, aby wybrać odpowiednie.
- Sam proces serwisowania należy do bardzo delikatnych, dlatego warto zrobić to w pomieszczeniach gdzie nie ma kurzu – jak otworzymy telewizor to możemy „dorzucić” więcej kurzu niż jest w środku.
- Pamiętając o tym co oglądaliśmy, warto iść krok po kroku, znane są metody na wykałaczkę z podważaniem konkretnych elementów. Pamiętajmy jednak, że nic na siłę, jeżeli nie udaję nam się odpiąć jakiejś taśmy lub zdjąć konkretnego elementu może być przymocowany jeszcze w jakimś miejscu. Warto sprawdzić czy jakaś śruba nie jest zakryta taśma. Dlatego idealnie jak znajdziemy film, który dokumentuje wymianę w naszym modelu, wtedy całość uda nam się bez niespodzianek.
- Matryce warto dodatkowo zabezpieczyć, nie chcemy jej uszkodzić ani spowodować aby się przesunęła. Nie dotykamy palcami, dobrym wyborem będzie robić to w rękawiczkach aby nie uszkodzić delikatnych elementów.
- Jak uda nam się już wymienić podświetlenie LED, staramy się włożyć wszystko na miejsce, głośniki, płytę zabezpieczającą. Warto zerknąć czy wszystko robiliśmy poprawnie. Moim rozwiązaniem przy naprawianiu elektroniki, której nie znam, jest robienie zdjęć tam gdzie wykręciłem śruby lub odpiąłem taśmy, wtedy mamy pewność że nie zostanie nam nic ekstra. Dodatkowo, co podobno jest dosyć popularne w serwisach, możemy zakleić na tylnej płycie wyloty powietrza, tak aby kurz nie dostawał się do środka. Jest szansa że zapobiegnie to kolejnej podobnej awarii.
- Pamiętajmy, że nasza naprawa ma sens jedynie w przypadku kiedy nie mamy gwarancji, ubezpieczenia i serwis jest bardzo drogi oraz nie stać nas chwilowo na wymianę telewizora. Nowe podświetlenie może mieć też krótszy cykl życia niż to od producenta. Sprawdźmy także całe podświetlenie przed ostatecznym montażem – dla upewnienia się że telewizor jest wstanie podświetlić diody oraz że wszystkie są sprawne.
- Pamiętajmy przy naprawie o przepisach BHP, mamy do czynienia z urządzeniem elektrycznym, o niskim napięciu, które nie zrobi nam poważnej krzywdy. Jednak to urządzenie elektryczne i jak każde może stwarzać niebezpieczeństwo. Jeżeli nie mamy doświadczenia w takich naprawach, lepiej oddać telewizor do serwisu. Oszczędzimy na swoim zdrowiu i ewentualnych szkodach jakie możemy spowodować. Przygotujmy swoje stanowisko pracy aby bezpiecznie wykonać naprawę, upewnijmy się 3 razy że posiadamy wszystkie niezbędne elementy i wiemy jak wykonać naprawę.
Naprawa jest po prostu ekologiczna
Naprawiajcie nie wyrzucajcie, jeżeli się da. Jednak używajcie głowy i jeżeli coś was przerasta przy naprawie, lepiej zatrzymać się niż spowodować dalsze straty. Szkoda zamienić telewizor z wkurzającą fioletową plamką, na brak telewizora. Nie podpinajcie zasilania jeżeli jakiś kabelek lub taśma lata luzem. Może dojść do przepięcia lub innego uszkodzenia elektrycznego. Nie warto. Zgodnie z zasadą, mierzymy dwa razy ucinamy raz przy remontach, tutaj sprawdźmy wszystko 3 razy zanim włączymy do prądu.
PS.
W przypadku kontaktu z serwisem, pamiętajcie o podaniu ważnych danych z waszego telewizora – wyświetlą się po teście obrazu.